Accountant - det. 12 luni - leasing de personal

Misiune:

Asigurarea unei evidente si inregistrari contabile corecte, in concordanta cu obiectivele si politica stabilite de Conducerea Bancii.

Responsabilitati:

  • Respectarea stricta sistemului de control intern al activitatilor contabile
  • Verificarea documentelor primite in departament, din punct de vedere al concordantei cu instructiunile de lucru privind semnaturile autorizate
  • Achitarea facturilor/sumelor prevazute in Memo-uri si e-mailuri, in conformitate cu procedurile in vigoare
  • Inregistrarea in contabilitate a achizitiilor si investitiilor facute de banca, a imobilizarilor corporale si necorporale si a altor bunuri achizitionate, a amortizarii, a taxelor locale, a cheltuielilor cu remunerarea personalului, a cheltuielilor de calatorie si transport, servicii profesionale si a altor servicii administrative si prestate de terti, a provizioanelor (in afara de cele de risc de credit) si cheltuielilor de platit (accruals), conform delegarii de catre superiorul direct
  • Pastrarea si actualizarea Registrului de mijloace fixe conform IFRS, reglementarilor fiscale si politicilor contabile ale UCI Holding, potrivit delegarii de catre superiorul direct
  • Pastrarea evidentei si monitorizarea evolutiei provizioanelor (altele decat provizioanele de risc de credit), conform delegarii de catre superiorul direct
  • Calculul, plata si inregistrarea tuturor taxelor catre bugetul de stat si a contributiilor din aria HR (salarii), conform mandatului alocat
  • Reconcilierea si monitorizarea conturilor tranzitorii (suspense accounts) – din aria de activitate a compartimentului financiar-contabil, inclusiv a conturilor de debitori si creditori diversi
  • Controlul efectuarii corecte a platilor catre furnizori sau bugetele de stat si locale precum si ale inregistrarilor contabile aferente
  • Intocmirea raportarilor legate de activitatea curenta, cerute de superiori
  • Asigura indeplinirea oricaror alte sarcini delegate de superiorul direct in concordanta cu obiectivele liniei de business
  • Toate responsabilitatile detinatorului pozitiei sunt completate prin instructiuni interne de lucru, proceduri si regulamente in vigoare. Detinatorul pozitiei trebuie sa fie in permanenta la curent cu variantele actualizate ale acestora
  • Responsabil pentru securitatea activelor si intereselor bancii

Cerinte:

  • Studii superioare economice
  • Experienta in contabilitatea de minim 3 ani
  • Cunostinte solide legate de activitatea bancara
  • Cunostinte solide de contabilitate, legislatie si regulamente privind profesia/aria contabila.
  • O certificare si/sau atestare profesionala, constituie un plus
  • Continua dezvoltare profesionala in domeniul financiar/contabil

Competente:

  • Cunostinte in domeniul financiar contabil
  • Cunostinte elementare privind standardele de contabilitate
  • Cunostinte elementare de fiscalitate
  • Cunostinte bune de operare PC, cunostinte de baza de Microsoft Office, a softului bancar Core si a altor sisteme de operare utilizate de UCT
  • Cunostinte medii de limba engleza: scris, vorbit
  • Responsabilitate si dedicare
  • Atentie la detalii
  • Acuratete
  • Capacitate de analiza
  • Capacitatea de a lucra in conditii de stres
  • Bune capacitati de comunicare
  • Spirit de echipa
  • Capacitatea de a asimila noile cerinte privind informatiile si prevederile legale

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?