Accounting Methodology Specialist

Responsabilitati:

Analizeaza tratamentul contabil aplicabil operatiunilor bancii.

Participa la proiectarea si administrarea planului de conturi al bancii.

Participa la implementarea si testarea tratamentului contabil in aplicatiile informatice utilizate de catre banca.

Participa la definirea proceselor, fluxurilor de lucru si a procedurilor interne aferente activitatii bancii.

Participa in proiecte privind schimbari in sitemele IT si normele interne ale bancii.

Urmareste modificarile reglementarilor contabile aplicabile (BNR, Ministerul Finantelor Publice, Standardele Internationale de Raportare Financiara) si pregateste informari catre management privind impactul acestora.

Cerinte:

Diploma de licenta in domeniul economic, preferabil Finante/ Contabilitate.

Experienta in analiza tratamentului contabil si definirea monografiilor contabile.

Experienta in utilizarea aplicatiilor MS Office (Excel, Word).

Experienta bancara reprezinta un avantaj.

Cunostinte bune de limba engleza.

Persoana capabila sa respecte termene limita si sa livreze rezultate la nivelul calitativ asteptat.

Bune abilitati de comunicare.

Beneficii:

Flexibilitate

  • incepe programul oricand in intervalul 7:30-10:00.
  • decide impreuna cu managerul si fii prezent fizic la birou maxim1 zi/saptamana.
  • hybrid la noi e ceva firesc!

Echilibru viață personală/viața profesională

  • pana la 30 de zile de concediu de odihnă/an, in funcție de experiența de lucru.
  • zile libere plătite pentru evenimente speciale din viața ta.
  • birthday off – zi liberă pentru a-ți celebra aniversarea cu cei dragi.
  • zi liberă pentru evenimente personale neprevăzute.
  • zi liberă pentru examene – suntem alături pentru performanța ta.
  • asigurare medicală – pentru că un simplu abonament medical nu acoperă întotdeauna nevoile de sănătate; la noi, tu alegi furnizorul, dintre cei mai mari din piață.
  • asigurare împotriva accidentelor– depășim împreuna chiar și momentele cele mai dificile.
  • seminarii de wellbeing– îi aducem pe specialiști sa îți dea cele mai bune informații.

Avantaje financiare

  • 13 salarii/an, indiferent când te alături echipei (calculat pro rata).
  • sustinere financiară pentru evenimente speciale.
  • costuri preferențiale la servicii și produse bancare.
  • tichete de masă.

Training și dezvoltare

  • program de integrare – ca să te simți in largul tău chiar dacă nu ai lucrat încă in sistemul bancar.
  • un Buddy dedicat – cei mai experimentați și entuziaști colegi te vor însoți si îndruma in primele săptămâni alături de noi.
  • plan de training – stabilește cu managerul tău ce traseu de învățare ți se potrivește;
  • acces la nenumărate sesiuni de training online.
  • abonament la Bookster, un prieten apropiat.
  • o platformă internă de comunicare, să poți comunica și informal cu colegii tăi.

Toate CV-urile sunt păstrate în condiţii de confidenţialitate.

Doar candidaţii ale căror aplicații sunt selectate vor fi contactaţi pentru interviu.

Ne-am bucura sa te numeri printre ei!

Succes!

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Alpha Bank Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Alpha Bank Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Alpha Bank Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?