Accounts Payable Specialist

Tenneco este unul dintre cei mai importanți designeri, producători și distribuitori de produse auto pentru echipamente originale și clienți din piața de schimb, cu aproximativ 78.000 de membri ai echipei care lucrează în peste 300 de locații din întreaga lume. Prin intermediul celor patru grupuri de afaceri ale noastre, Motorparts, Ride Performance, Clean Air și Powertrain, Tenneco promovează progrese în mobilitatea globală prin furnizarea de soluții tehnologice pentru piețe globale diversificate, inclusiv vehicule ușoare, camioane comerciale, off-highway, industriale, sport cu motor și piețe de schimb.

Aceasta este o oportunitate excelentă de a ni se alătura ca specialist în conturi de plătibile în Departamentul nostru de finanțe din Centrul nostru de servicii partajate din București.

Responsabilități cheie

  • Procesul de facturi conforme în SAP (conform procedurilor definite)
  • Asistați vânzătorii la apelurile telefonice
  • Reconciliați declarațiile furnizorului, investigați și corectați discrepanțele
  • Responsabilitate pentru rezolvarea facturilor parcate sau blocate pentru discrepanțe
  • Lucrați cu managerii de depozit în cazul unei diferențe de cantitate între facturi și bonuri de livrare
  • Gestionați procesul de soluționare a litigiilor cu furnizorii
  • Sprijină eventualele ajustări ale postării pentru a alinia intrările la OP și la înregistrarea aferentă
  • Verificați cu Logistics dacă nu au fost introduse bonurile de livrare la primirea materialului
  • Efectuați controale de calitate - individul demonstrează acuratețe, monitorizează munca proprie și a altora pentru a asigura calitatea și aplică feedback pentru a îmbunătăți performanța
  • Susține și furnizează documentația solicitată echipei de control intern și auditorilor externi
  • Acționează ca o interfață între Companie și Furnizori; se asigură că interesele Companiei sunt protejate în relația de afaceri cu terți
  • Evidențiază conducerii orice situație care ar putea duce la oprirea producției la nivel de fabrică
  • Evidențiază conducerii orice tentativă de fraudă - cu inițiatori interni sau externi
  • Revizuirea, analizarea si rezolvarea bunurilor primite nefacturate (GRNI) in conformitate cu targetul atribuit in fiecare luna;
  • Fiți parte la diferite întâlniri și teleconferințe pentru a rezolva problemele legate de GRNI
  • Menține fișierele și documentația (POS, matrice de aprobare) în mod temeinic și precis, în conformitate cu politica companiei și cu practicile contabile acceptate

Abilitățile și experiența dvs

  • Diplomă de licență, de preferință în economie sau în domeniul conexe
  • Minim 2 ani de experienta in conturi de plati
  • Fluență și capacitatea de a lucra în limba engleză
  • Capacitatea de a lucra într-o altă limbă străină este considerată un plus
  • Experienta in SAP
  • Excelente abilități organizatorice și analitice și capacitatea de a gestiona mai multe sarcini
  • Cunoștințe puternice de PC, inclusiv Excel și alte produse Microsoft Office: Word, PowerPoint, Outlook etc.
  • Abilități puternice de rezolvare a problemelor și interpersonale

Ceea ce oferim

Vrem să vă facem să vă simțiți bineveniți, provocați și inspirați, așa că ne-am asigurat să punem laolaltă cu atenție un amestec de beneficii menite să vă sporească sănătatea și bunăstarea, pentru a vă asigura creșterea personală și profesională și, de asemenea, integrarea într-un mediu de lucru plăcut de zi cu zi.

Despre noi

Cu sediul central în Lake Forest, Illinois, Tenneco este unul dintre cei mai importanți designeri, producători și distribuitori de produse și soluții tehnologice pentru piețe diversificate, Aftermarket, Ride Performance, Clean Air și Powertrain.

În România suntem prezenți cu fosta noastră locație Federal Mogul Motorparts din București, unde avem un Global Business Services Center și la Ploiești cu o Uzină de Produse de Frânare.

Ne angajăm pentru siguranța și sănătatea angajaților noștri. Respectăm recomandările de distanțare socială și alte protocoale, asigurând un mediu de lucru sigur pentru toți.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Tenneco pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Tenneco pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Tenneco locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?