Administrator Operatiuni Curente - Sucursala Miercurea-Ciuc (perioada determinata)

Responsabilitati

- Efectueaza operatiunile de ghiseu pentru clientela retail si comerciala.

- Asigura vanzarea produselor si serviciilor simple catre clientela retail si comerciala.

Responsabilitati principale

- Realizeaza vanzarea si promovarea produselor simple, cu exceptia celor de creditare, urmarind indeplinirea obiectivelor personale; ofera informatii generale despre produsele de creditare. Daca este cazul orienteaza clientii catre Consilierii de Clientela;

- Inregistreaza in aplicatiile informatice produsele comercializate sau transmite instructiuni pentru inregistrarea acestora la CRSC /CPOV /CUPP

- Fidelizeaza clientii prin calitatea produselor si a serviciilor oferite ;

- Participa la actiunile de animare comerciala organizate la nivel de Regiune cu clienti si prospecti ;

- Asigura efectuarea operatiunilor in numerar (plati, incasari, schimb valutar, Western Union, POS, etc.);

- Efectueaza operatiunile in numerar (lei si valuta) ordonate direct de clienti, inclusiv operatiunile initiate de consilierii de clientela

- Asigura procesarea sau primeste si verifica documentele aferente operatiunilor clientelei in lei, valuta si le transmite la CRSC/ CPOV pentru prelucrare: instrumente de credit / debit, ordine de plata, cereri de eliberare cecuri barate, ordine de vanzare / cumparare valuta, dispozitii de plata externa, etc. ;

- Verifica documentele aferente tuturor operatiunile realizate, autenticitatea numerarului manipulat si incadrarea operatiunilor ordonate de clienti in limitele de disponibilitate;

- Elibereaza extrase de cont la cerere ;

- Efectueaza operatiunile aferente produselor de economisire destinate clientelei Retail si Comerciale ;

- Gestioneaza cererile clientilor legat de activitatea de carduri ;

- Efectueaza operatiunile solicitate de clienti privind cecurile de calatorie; Asigura gestiunea numerarului automatelor bancare si inregistreaza operatiunile aferente in aplicatiile informatice, conform instructiunilor specifice;

- Asigura gestiunea numerarului la nivelul unitatii:

- Realizeaza alimentarile si preluarea numerarului celorlalti operatori din unitate atat in aplicatiile informatice, cat si fizic prin supravegerea transferului de numerar din cheson in tezaur / casa de fier si invers ;

- Realizeaza estimari ale necesarului de numerar si respecta instructiunile de alimentare si remitere in relatie cu Sucursala / Grup /TGN ;

- Realizeaza intocmirea si arhivarea electronica / letric a documentelor specifice operatiunilor de deschidere/inchidere de zi;

- Este raspunzator de numerarul si alte valori avute in gestiune, respecta instructiunile de alimentare si remitere numerar;

- Asigura operatiunile aferente deservirii clientilor ce detin contracte de casete de valori, verifica identitatea acestora si ii acompaniaza in locurile special amenajate pentru accesarea casetelor si cutiilor de valori.

- Solicita supervizarea operatiunilor efectuate conform procedurilor de lucru in vigoare ;

- Realizeaza autocontrolul operatiunilor efectuate, verificand jurnalul de operatiuni ;

- Cunoaste si respecta regulile de securitate, respecta confidentialitatea codurilor de acces, userilor si parolelor de acces in aplicatiile informatice pe care le utilizeaza;

- Aplica prevederile Programului BRD de cunoastere a clientelei, prevenirea spalarii banilor si combaterea utilizarii bancii in scopul finantarii actelor de terorism.

- Asigura actualizarea datelor de identificare si datelor de contact ale clientilor Retail pentru care efectueaza operatiuni bancare. Indruma clientela comerciala catre Consilierii de clientela sau Responsabilii / Directorii de Agentie in vederea actualizarii datelor de identificare si datelor de contact ale clientilor.

- Cunoaste Normele si Instructiunile specifice clientelei retail si comerciala si aplicarea corecta a acestora ;

- Asigura confidentialitatea informatiilor si datelor referitoare la conturile clientilor si operatiunile efectuate.

- Asigura securitatea fizica a postului sau de lucru;

- Aplicarea „clean desk” policy;

- Arhiveaza documentele procesate confom fluxurilor de arhivare, inregistreaza unitatile arhivistice si pastreaza arhiva in conditii adecvate.

Studii si Experienta:

- Studii medii sau superioare

- Cunostinte economice generale

- Cunostinte bancare generale

- Operare calculator

- Operare numerar

Profilul candidatului:

- Cunoasterea limbii engleze

- Orientare spre client

- Orientare spre rezultate

- Atentie la detalii

- Cooperare

- Abilitati de vanzare si persuasiune

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la BRD - Groupe Societe Generale pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la BRD - Groupe Societe Generale pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are BRD - Groupe Societe Generale locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?