Analist Credite (persoane fizice)

Analist Credite  (perioada determinata)

RoCapital IFN SA este o institutie financiara nebancara specializata in acordarea creditelor de nevoi personale pe termen scurt. RoCapital face parte din Grupul KRUK, iar activitatea sa este supravegheata de Banca Nationala a Romaniei, garantandu-se astfel oferirea de servicii de creditare de inalta calitate.

Compania si-a inceput activitatea de creditare rapida pentru a sprijini clientii Grupului KRUK care au avut in trecut de achitat datorii. Obiectivul companiei este de a-i ajuta sa isi recapete echilibrul financiar, oferindu-le un imprumut rapid, in functie de nevoile acestora, dupa ce si-au achitat datoriile anterioare. Prin serviciile oferite ne adresam persoanelor responsabile, care isi platesc ratele constant, creand astfel un parteneriat bazat pe incredere si respect.

RoCapital IFN SA este membru al Patronatului Creditului IFN, organizatie patronala nonguvernamentala care a fost constituita conform prevederilor din Legea Dialogului Social. Printre obiectivele Patronatului se numara si acela de a permite membrilor sai sa isi desfasoare activitatea statutara conform principiilor economiei de piata libera. Fiind membru al PCIFN, RoCapital a aderat la Codul de Bune Practici al Patronatului si sustine ,,creditarea responsabila.’

Responsabilitati:

  • Identifica riscurile aferente fiecarui client si evalueaza corect capacitatea acestuia de a rambursa creditul;
  • Verifica documentatia contractuala si conditiile precedente, conform normelor BNR si procedurilor interne in vigoare, referitoare la operatiunile de creditare;
  • Urmareste respectarea criteriilor de eligibilitate, conform sistemului intern de rating si intocmeste un profil de risc corect al clientului;
  • Verifica clientul in baze de date specifice privind istoricul financiar si ia decizia finala de creditare, respectand normele si procedurile interne in vigoare;
  • Acorda consultanta financiara clientilor existenti, precum si potentialilor clienti ai companiei;
  • Pregateste rapoartele specifice pentru managementul companiei;
  • Monitorizeaza periodic portofoliul de clienti, conform fluxului intern al activitatii de creditare;
  • Colaboreaza permanent cu forta de vanzari in vederea sustinerii activitatii de creditare, precum si pentru finalizarea cat mai rapida a dosarelor de credit;
  • Gestioneaza fizic eficienta dosarelor de credit si a documentelor aferente activitatii, cu respectarea termenelor prevazute de procedurile interne.

Cerinte:

  • Studii superioare in domeniul financiar-bancar;
  • Minim 2 ani experienta intr-o pozitie similara in domeniul financiar-bancar sau in cadrul unui IFN;
  • Limba engleza la un nivel mediu;
  • Cunostinte bune de operare PC (Microsoft Office);
  • Abilitati de a lucra independent si in echipa;
  • Capacitate de analiza, sinteza si de rezolvare a problemelor;
  • Capacitate de auto-organizare, punctualitate, responsabilitate, implicare si de respectare a termenelor limita;
  • Atitudine pozitiva.

Oferta noastra:

  • Sistem flexibil de beneficii intr-o platforma online - poti alege beneficiile pe care le doresti
  • Sediu central, usor accesibil
  • Asigurare medicala
  • Work-life balance (8 ore si 30 minute pauza de masa)
  • Work from home si program flexibil de lucru
  • Oportunitati de dezvoltare (cursuri interne si externe)
  • Climat de lucru foarte prietenos
  • 21 zile de concediu de odihna (zile de concediu in plus, in functie de vechimea in companie)
  • 1 zi libera cadou pentru ziua de nastere

INFORMATII DESPRE PROTECTIA DATELOR

’Prin aplicarea la acest anunt de recrutare declar ca am citit nota de informare disponibila pe pagina companiei la Sectiunea Cariere / GDPR si sunt de acord cu modul si termenii de prelucrare datelor cu caracter personal pe care KRUK Romania le va procesa in scopul recrutarii, pentru pozitia pe care am selectat-o.’

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la KRUK ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la KRUK ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are KRUK ROMANIA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?