Compania Benchmark Electronics Romania SRL, situata in Parcul Industrial Ghimbav, judetul Brasov, are o pozitie deschisa pentru functia de “Analist Financiar”, in cadrul Departamentului Financiar al societatii:

Profilul candidatului:

  • Un membru cheie al echipei de Controlling din Departamentul Financiar-Contabil, care ofera suport in analiza financiara pentru echipele alocate fiecarui client (Customer Focus Team (CFT)) si managementului societatii, prin culegerea datelor, alcatuirea si interpretarea rapoartelor financiare si de profitabilitate (pe clienti, sectoare de activitate, etc);

Competentele cheie:

  • Studii superioare economice, preferabil Finante-Contabilitate;
  • Cunostiinte avansate de utilizare MS Excel;
  • Cunostiinte avansate ale contabilitatii de gestiune (calculatia costurilor, cost standard/cost actual, calculatia preturilor de vanzare, metode de evaluare a stocurilor);
  • Cel putin 1 an experienta intr-o pozitie similara, in departamentul Financiar-Contabil;
  • Cunostinte generale despre activitatea de productie dpv al ciclului de fabricatie al produselor: ex: productie in curs de executie;
  • Cunostiinte despre contul de profit si pierdere;
  • Abilitati de comunicare verbala si in scris;
  • Cunostiinte bune ale limbii engleze (citit, scris, vorbit, ascultat), cu accent pe engleza de afaceri;
  • Abilitati de colaborare cu alti membri ai echipei; spirit analitic, fire pozitiva, cu orientare spre rezultate.

Principalele indatoriri si responsabilitati:

  • Principala responsabilitate: intretinerea costului standard al reperelor in sistemul ERP, intretinerea si documentarea preturilor de vanzare ale produselor finite, alcatuirea de rapoarte specifice activitatii;
  • Intelege si interpreteaza informatii privind structura de cost a produselor: lista de componente a produselor (BOM), cheltuieli de manopera, cheltuieli indirecte;
  • Colaboreaza cu  echipele alocate fiecarui client (Customer Focus Team) pentru a conduce cresterea performantei financiare, intelegand, in ansamblu, notiunile privind profitabilitatea unui portofoliu de client;
  • Participa in sedinte de analiza saptamanale, lunare impreuna cu CFT-urile si/sau managerii de departament, in scopul acordarii suportului pentru atingerea obiectivelor comune.

In prima etapa, candidatii eligibili vor fi contactati in vederea stabilirii unui interviu.

In a doua etapa, se vor testa abilitatile de lucru cu MS Excel.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la BENCHMARK ELECTRONICS ROMANIA SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la BENCHMARK ELECTRONICS ROMANIA SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are BENCHMARK ELECTRONICS ROMANIA SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?