Analist programator - CEC Bank

Analist programator - Serviciul Core Pasive (QBank) - Biroul Dezvoltare QBank, Directia Dezvoltare, Implementare si Administrare Aplicatii Informatice

Responsabilitati principale:

  • Asigura asistenta de specialitate pentru utilizarea sistemului informatic;
  • Asigura suport privind administrarea/dezvoltarea aplicatiilor;
  • Realizeaza programe/interfete intr-un limbaj de programare evoluat;
  • Realizeaza documentatii privind utilizarea  aplicatiilor/programelor;
  • Realizeaza rapoarte si asigura suport privind furnizarea de situatii solicitate de directiile de bussines si audit;
  • Realizeaza scripturi DDL si DML asupra datelor memorate in baze de date;
  • Creeaza si intretine proceduri stocate la nivelul bazelor de date;
  • Creeaza si intretine interfete intre programe externe si core-banking;
  • Expune servicii altor platforme aflate in relatie cu core-banking;
  • Asigura analiza, proiectarea, dezvoltarea, testarea si implementarea proiectelor in core-banking.

Cerinte:

  • Studii superioare finalizate - profil tehnic (automatica, informatica, matematica informatica, etc.);
  • Experienta profesionala de minim 3 ani, din care cel putin 2 ani in domeniul specific de activitate;
  • Cunostinte despre sistemele de operare si programe utilitare (Microsoft Windows Server, Linux, virtualizare, securitate, Microsoft Office) si ingineria de sistem;
  • Cunostinte despre arhitectura sistemelor (ex client/server);
  • Cunostinte despre teoria bazelor de date:
    • Arhitectura si organizarea bazelor de date;
    • Proiectarea in ansamblu;
    • Proiectarea in detaliu (normalizare);
    • Tehnici de acces rapid la datele memorate intr-un SGBD;
    • Administrarea bazelor de date (notiuni teoretice si eventual practice – best practice);
    • DDL;
    • DML;
    • Proceduri stocate;
  • Cunoasterea teoriei limbajelor de programare:
    • schema logica
    • pseudocod
    • algoritmi de cautare, sortare, interclasare
  • Cunoasterea a cel putin unui limbaj de programare (C/C++,Java, etc.);
  • Capacitate de prioritizare si identificare rapida a solutiilor;
  • Abilitati dezvoltate de comunicare si relationare;
  • Capacitatea de a lucra atat in echipa, cat si individual;
  • Abilitati de organizare si planificare;
  • Dinamism; proactivitate;
  • Rezistenta la stres; disponibilitate;
  • Responsabilitate si integritate;
  • Bune cunostinte de limba engleza.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la CEC Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la CEC Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are CEC Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?