Analist Tehnic Distributie (Distrigaz)

Distrigaz Sud Retele, companie din grupul ENGIE Romania, operator de distributie a gazelor naturale in sud-estul tarii - cauta sa angajeze Analist Tehnic Distributie Gaze - locatia Bucuresti

Candidatul ideal:

  • Studii medii tehnice (studii superioare - constituie avantaj);
  • Detinerea autorizatiei de instalator autorizat ANRE, minim gradul II constituie avantaj;
  • Experienta in domeniul  gazelor naturale - constituie avantaj;
  • Experienta in proiectarea retelelor de distributie - constituie avantaj;
  • Cunoasterea sistemului de operare Windows si a aplicatiilor: Microsoft Office, Autocad, Topobase;
  • Cunostinte operare SAP - constituie avantaj;
  • Cunostinte tehnice de proiectare in domeniul retelelor de distributie gaze naturale;
  • Cunoasterea normelor tehnice in vigoare, a procedurilor si instructiunilor de lucru specifice sistemului de distributie gaze naturale;
  • Capacitatea de lucru sub presiunea timpului si disponibilitatea la sarcini neplanificate;
  • Comunicare clara si convingatoare, atat verbal cat si in scris;
  • Atitudine activa in solutionarea problemelor si realizarea obiectivelor;
  • Capacitate de analiza si sinteza, de organizare si responsabilitate in luarea deciziilor;
  • Exigenta si rigoare profesionala.

Responsabilitati:

  • Tine evidenta tuturor lucrarilor de extindere si reabilitare ale retelei de distributie gaze naturale;
  • Realizeaza raportari privind stadiul si modul de finalizare al acestora;
  • Participa la elaborarea temelor de proiectare si a studiilor tehnico economice (inclusiv analize de rentabilitate) pentru lucrarile de reabilitare, optimizare si dezvoltare a sistemului de distributie a gazelor naturale;
  • Participa la stabilirea solutiilor de alimentare, de remediere disfunctionalitati si a solutiilor de deviere aferente sistemului de distributie ;
  • Tine legatura cu departamentele si serviciile cu care interactioneaza pentru elaborarea lucrarilor;
  • Participa la prezentarea elementelor importante in sedintele Consiliului Tehnico Economic (CTE), pentru documentatiile tehnico-economice, in calitate de consultant, in vederea avizarii lucrarilor si documentatiilor tehnice supuse analizei;
  • Actualizeaza si intretine toate informatiile in bazele de date interne (SAP, GIS, Topobase, etc).

Descrierea companiei

ENGIE Romania este unul dintre cei mai importanti actori energetici din Romania, activand in domeniul gazelor naturale si al electricitatii sub numele de marca ENGIE.

Grupul de companii ENGIE Romania este format din:

  • ENGIE Romania SA - furnizor de gaze naturale, electricitate si servicii si producator de electricitate;
  • Distrigaz Sud Retele SRL - operator de distributie a gazelor naturale in sud-estul tarii; societate infiintata in martie 2008 ca urmare a separarii activitatii de comercializare de cea de distributie;
  • ENGIE Servicii SRL - prestator de servicii pentru utilizarea in siguranta a instalatiei de gaze naturale (revizii, verificari, lucrari de intretinere) creata in octombrie 2009 ;
  • ENGIE Building Solutions - servicii de inspectii, intretinere si reparatii pentru cladiri si spatii industriale;
  • Braila Winds SA - producator de energie eoliana;
  • Alizeu Eolian SRL - producator de energie eoliana;
  • Depomures SA - primul operator privat al pietei de inmagazinare din Romania.

Ne mandrim cu un portofoliu de 1, 9 milioane de clienti, gestionam o retea de distributie de circa 21.  000 km, in 20 judete din sudul Romaniei si Bucuresti si avem aproximativ 4. 000 de angajati. La nivel mondial, Grupul ENGIE este unul dintre liderii mondiali din domeniul energetic, avand activitati in peste 70 de tari si aproximativ  153.  000 angajati la nivel mondial.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la ENGIE Romania SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la ENGIE Romania SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are ENGIE Romania SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?