Area Sales Manager HoReCa

Responsabilitati:

  • Menține în permanență legătura cu distribuitorii și agenții de vânzări;
  • Monitorizează regulat performațele echipelor de vânzări ale distribuitorilor și asigură atingerea obiectivelor de performanță stabilite;
  • Culege informații cu privire la activitatea concurenței (produse, prețuri, strategii de vânzare) și informează compania despre acestea;
  • Asigură colectarea comenzilor și documentelor de plată în conformitate cu procedurile companiei;
  • Vizitează clienții distribuitorilor zilnic;
  • Verifică și urmărește aplicarea corectă a politicii comerciale a companiei, a politicii de discount și a procedurilor companiei;
  • Urmărește și raportează modul de desfășurare a activiății companiei în zona atribuită (prețuri, echipamente, planuri);
  • Implementează local în piață activitățile promoționale și proiectele de vânzări;
  • Identifică oportunitățile în ceea ce privește potențialul pieței locale;
  • Dezvoltă potențialul de vânzări și canalul de distribuție în cadrul zonei desemnate;
  • Monitorizează vânzările zilnice, gradul de îndeplinire a obiectivelor și a targetelor agenților informând superiorul ierarhic în acest sens (zilnic, săptămânal, lunar);
  • Este responsabil pentru recuperarea în termen a debitelor din cadrul zonei acoperite;
  • Întocmește orice raport solicitat de către superiorul ierarhic sau de alți membrii ai conducerii companiei respectând termenele de predare cerute
  • Este responsabil pentru îndeplinirea target-ului de vânzări alocat lunar, în aria de responsabilitate.

Cerinte:

  • Experiență în domeniul FMCG: minim 3 ani;
  • Experință într-o poziție similară: minim 5 ani;
  • Absolvent de studii superioare;
  • Cunoștințe Operare Computer: Word, Excel, Power Point, etc.;
  • Calități interpersonale: bun negociator, abilități de susținerea de prezentări, comunicativitate, flexibilitate și responsabilitate;
  • Limba engleză – nivel mediu (scris, vorbit, citit).

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Alexandrion Grup Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Alexandrion Grup Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Alexandrion Grup Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?