ASISTENT DEPARTAMENT VANZARI B2B SI ONLINE

Descrierea jobului :

Job-ul propus presupune munca de birou si consta in asistarea departamentului de vanzari in activitatea zilnica, in vederea indeplinirii obiectivelor de vanzari stabilite. Principalele atributii si solicitari sunt:

  • Insusirea caracteristicilor si avantajelor produselor companiei pentru a nu intampina dificultati in procesul de prezentare a acestora catre clienti;
  • Contactarea telefonica a clientilor din portofoliu si preluarea comenzilor acestora, in conformitate cu planningul pus la dispozitie de directorul de vanzari. Introducerea comenzilor in aplicatia de vanzari;
  • Transmiterea periodica catre clienti noi sau clienti existenti a ofertelor generale si periodice ale companiei, in concordanta cu planul de vanzari elaborat de directorul de vanzari;
  • Contactarea si stabilirea de intalniri cu clienti noi, pentru agentii de teren, la indrumarea superiorului ierarhic;
  • Preluarea comenzilor online din platformele web ale societatii (site propriu, Emag, Okazii etc.), facturarea acestora si emiterea de documente de transport (AWB) pentru acestea;
  • Pregatirea si gestionarea informatica a dosarelor clientilor;
  • Redactarea informatica a fiselor de listare produse, fiselor logistice si altor documente informatice in colaborare cu directorul de vanzari sau agentii de vanzari;
  • Mentinerea relatiei si acordarea suportului agentilor de vanzari pentru atingerea targetului de vanzari al companiei;
  • Participa impreuna cu alte departamente la rezolvarea reclamatiilor clientilor referitoare la calitate, cantitate, ambalaje, termene de livrare sau alte conditii prevazute in contracte;
  • Mentinerea si completarea periodica a tabelului de reclamatii si informarea superiorului ierarhic privind rezolvarea acestora;
  • Realizeaza evidenta portofoliului de comenzi, intocmeste si urmareste graficele de livrari produse in colaborare cu alte departamente;
  • Promovarea periodica a produselor noi din portofoliul companiei, prin transmiterea de comunicari catre clientii din portofoliu;
  • Verificarea periodica a listelor de preturi in conformitate cu modificarile de pret survenite periodic;
  • Colaborarea cu toate departamentele in vederea indeplinirii obiectivelor comune;
  • Respectarea cu rigurozitate a normelor de igiena personala, limbaj adecvat si de tinuta;
  • Executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic direct sau de supraordonatii acestuia in realizarea strategiilor companiei in limitele respectarii temeiului legal.

Cerinte minime obligatorii

  • Seriozitate, punctualitate, persuasiune si planificare;
  • Abilitati de comunicare, organizare si prioritizare;
  • Cunostinte limba engleza nivel mediu (scris, vorbit);
  • Cunostinte PC nivel mediu MS Office (Word, Excell, Power Point, Outlook), Internet browsing etc.

Beneficii :

  • Salariu fix si bonusuri in functie de obiectivele de vanzari indeplinite;
  • Bonuri de masa;
  • Sesiuni de training si coaching interne sau externe.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Dasco Distribution Concept SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Dasco Distribution Concept SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Dasco Distribution Concept SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?