Asistent social Centrul de Tranzit ETC Timisoara

Asociația Ecumenică a Bisericilor din România AIDRom caută un asistent social pentru a-și gestiona activitatea zilnică la Centrul de Tranzit de Urgență (ETC) din Timișoara, proiect finanțat de Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Refugiați (UNHCR), Reprezentanța în România

Durata contractului: contractul de muncă va fi incheiat cu normă partiala, 4 ore, in principal pentru perioada de week-end, până la 31 decembrie 2020 și poate fi prelungit, în funcție de performanța individuală și disponibilitatea fondurilor.

Asistentul social al AIDRom va acorda consultanță, îndrumare și consiliere refugiaților, orientări culturale de bază și sesiuni de sensibilizare pentru refugiații din Centrul de Tranzit de Urgență (ETC) din Timișoara

Printre alte sarcini, asistentul social va avea următoarele responsabilități:

- Oferă îndrumare și consiliere refugiaților, orientare culturală de bază și sesiuni separate de conștientizare cu bărbații și femeile refugiați pe diverse teme de interes. Va fi urmată o abordare comunitară pentru ca refugiații să fie încurajați să-și ia viața în propriile mâini după ce ajung în țara de destinație;

- Oferirea de sprijin Coordonatorului de Proiect în elaborarea rapoartelor lunare și a altor rapoarte ad-hoc solicitate de proiect;

- Asigurarea unei comunicări administrative eficiente cu UNHCR și Inspectoratul General pentru Imigrație (GII);

- Asistă în implementarea activităților prevăzute în proiect și sarcinile necesare pentru a asigura realizarea obiectivelor proiectului.

- Pregătirea și elaborarea rapoartelor lunare, trimestriale, intermediare și anuale privind progresele înregistrate în implementarea proiectului;

Cerinţe

§ Studii superioare în asistență socială sau într-un alt domeniu relevant, finalizate cu diplomă de licență;

§ Experiență în domeniul social, minim 3 luni;

§ Cunoașterea legislației naționale privind asistența socială și refugiații în România;

§ Cunoașterea excelentă a limbii engleze; competențele lingvistice suplimentare reprezintă un avantaj;

§ Cunoașterea funcționării calculatorului (Microsoft Office, Internet, e-mail);

· Abilități interpersonale foarte bune, abilitatea de a interacționa cu persoane din diferite medii sociale și culturale;

§ Bune abilități de comunicare, negociere și prezentare;

§ Capacitatea de analiză, sinteză și evaluare

§ Entuziasm, spirit de inițiativă și ușurință de asimilare a noilor informații.

Experiența în domeniul ONG-urilor și / sau refugiaților este un avantaj

Salariul este confidential, va fi comunicat in cadrul interviului de angajare.

Persoanele interesate de aceste posturi sunt rugate să trimită un CV la  cu subiectul mesajului de poștă electronică "Aplicare pentru funcția de asistent social" până la data de 16  decembrie2019. Numai cei selectați pentru interviu vor fi contactati.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Centrul AIDRom pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Centrul AIDRom pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Centrul AIDRom locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?