Bank Guarantee Specialist with Italian & Spanish

Descrierea

postului Titularul postului are sarcina de a revizui și comenta textele privind obligațiunile sau instrumentele comerciale similare (garanții bancare/scrisori de credit) pentru a asigura acceptarea de către bănci și respectarea de către companie a tuturor cerințelor și regulilor. Acest lucru trebuie făcut în limba locală, acolo unde este posibil și/sau în legătură cu echipa locală de finanțare/colectare, în caz de barieră lingvistică.

Oferirea de consiliere clienților și părților interesate și contribuția la structurarea textelor de garanție în coordonare cu băncile desemnate, asigurând în același timp conformitatea cu orientările corporative este, de asemenea, cheia acestui rol.

Capacitatea de a exprima opinii în format scris și verbal într-un mod precis și ușor de înțeles într-un mediu multicultural este esențială pentru acest job.

Responsabilitățile principale ale postului
  • Lucrați îndeaproape cu compania în ceea ce privește cerințele de garanție, oferind consiliere și îndrumări, după cum este necesar. Asigurați-vă că afacerea respectă, de asemenea, nevoia de a solicita ca garanțiile să fie deschise la momentul potrivit în proiect pentru a preveni fie disputele și/sau întârzierile la plată.
  • Deschideți garanții bancare așa cum sunt solicitate de companie, asigurându-vă că acestea sunt conforme cu cerințele Emerson, Client și Banking.
  • Continuați să mențineți legătura cu afacerea pe durata garanției și să procesați orice modificări necesare în timp util și în mod precis.
  • Luați legătura cu băncile și cu clienții deopotrivă pentru a vă asigura că garanțiile sunt închise la momentul potrivit.
  • Se lucrează în desfășurare pentru a gestiona mai bine limitele cu băncile dintr-o perspectivă de ansamblu și, în timp, titularul va face parte din acea echipă de proiect.
  • Furnizați orice suport necesar de managementul CFS în funcționarea zilnică a tuturor funcțiilor CFS.

Calificări și experiență necesare
  • Experiență de cel puțin 2 ani în finanțarea comerțului cu cunoștințe aprofundate în finanțarea comerțului de export
  • Experiență solidă în credite comerciale internaționale
  • Cunoștințe de calculator (trebuie să includă Excel și Word)
  • Solicitantul de succes va avea un nivel ridicat de atenție la detalii și va fi capabil să înțeleagă și să gestioneze nuanțele în formulare
  • Foarte alfabetizat și calculat
  • Capabil să comunice la toate nivelurile în interiorul și în afara afacerii
  • Este esențială cunoașterea fluentă scrisă și verbală a italiană, spaniolă și engleză
  • Cunoștințele de limbă poloneză reprezintă un plus

COMPETENȚE DE BAZĂ
  • Orientat spre acțiune
  • Perspicacitatea afacerilor
  • Orientarea către client
  • Confruntarea cu ambiguitatea
  • Condu pentru rezultate
  • Etica si Valori
  • Abilități de inovare/îmbunătățire
  • Integritate și încredere
  • Abilități interpersonale și de comunicare
  • Perseverenţă
  • Perspectivă
  • Agilitate strategică

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Emerson pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Emerson pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Emerson locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?