BIOLOG/ BIOCHIMIST SI ASISTENT/OPERATOR RADIOLOGIE C.T.

nespecificat

Candidatul ideal

CENTRUL MEDICAL MATEUS BRAILA angajeaza:
Biolog/Biochimist pentru laboratorul de analize si Asistent/operator medical radiologie C.T.

Cerinte Biolog sau biochimist pentru laboratorul de analize medicale:

  • Studii superioare de specialitate absolvite de profil biochimie, chimie sau biologie
  • Drept de libera practica certificat de membru OBBCSSR; asigurare de raspundere civila profesionala (malpraxis);
  • Experienta intr-un un post similar de minim 1 an, in cadrul unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte generale de biologie, biochimie, hematologie si cunostinte referitoare la functionarea unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte de operare PC;
  • Capacitatea de asimilare si aplicare a metodelor de lucru, procedurilor si instructiunilor complexe de lucru;
  • Cu initiativa, responsabilitate, integritate, capacitate de management al stresului si de adaptare la situatii de urgenta, echilibru emotional
Cerinte asistent medical de radiologie:
  • Experienta intr-un un post similar de minim 1 an
  • Absolvent al unei scoli/calificari de profil
  • Autorizatie de libera practica si asigurare malpraxis valabile pentru anul in curs
  • Abilităţi de a executa procedurile medicale la standardele de performanta stabilite ;
  • Abilitati de lucru pe calculator;
  • Personalitate calda, orientata catre pacient si nevoile acestuia, disciplinata, responsabila si dornica sa lucreze in echipa

Descrierea jobului

Responsabilitati Biolog/ biochimist pentru laboratorul de analize:

  • Verifica starea de functionare a echipamentelor; Realizeaza mentenantele periodice ale echipamentelor conform manualelor tehnice si de operare
  • Respecta procedurile specifice, instructiunile de lucru pentru realizarea intregului proces analitic : -controlul intern, preluarea probelor biologice, verificarea calitatii acestora, pregatirea probelor biologice inainte de analiza, prelucrarea probelor biologice, verificarea rezultatelor obtinute;
  • Detecteaza erorile posibile ale echipamentelor, reactivilor, materialelor de control si calibrare;
  • Valideaza la nivel tehnic rezultatele analizelor lucrate;
  • Urmareste consumurile de materiale utilizate in procesul de analiza in conformitate cu procedurile specifice;
Responsabilitati asistent medical de radiologie -Computer tomograf:
  • Pregateste echipamentul de investigatii la inceputul fiecarei ture de lucru prin verificarea parametrilor tehnici specifici
  • Pregateste pacientul si pozitionarea acestuia inainte de efectuarea investigatiei
  • Injecteaza substanta de contrast necesara pentru efectuarea investigatiei.
  • Manevreaza echipamentul si efectueaza investigatia
  • Supravegheaza pacientul pana la incheierea investigatiei
  • Completeaza registrele si tipizatele de profil, inclusiv opereaza inregistrari in softul medical al clinicii

CENTRUL MEDICAL MATEUS este o clinica medicala noua, construita la standarde europene, cu tehnologie medicala moderna si echipa medicala cu experienta. Aici se pot face investigatii in diverse specilitati medicale: medicina interna, chirurgie generala, gastroenterologie, cardiologie, reumatologie, endocrinologie, O.R.L., obstetrica-ginecologie, neurologie. Clinica dispune de computer tomograf si este in continua dezvoltare prin adaugarea de noi specialitati medicale in portofoliu cat si a unui laborator de analize medicale propriu.