Cloud Operations Architect

Descrierea postului
Veți ajuta la conducerea organizării, planificarii și proiectării arhitecturale a tuturor serviciilor online adresate clienților pentru companie. Acest rol va lucra îndeaproape cu echipele de management al produsului, livrare și operațiuni din cadrul Sage, asigurându-se că noile produse sunt planificate, proiectate, proiectate și livrate în conformitate cu strategia și cu operațiuni, cost și eficiență optime. Individul va contribui, de asemenea, la promovarea migrărilor de succes de la platformele tradiționale on-premise și personalizate la alternative deschise, găzduite în cloud.

  • Proiectați arhitecturi strategice și inovatoare care să sprijine și să permită o organizație globală în mișcare rapidă
  • Ajută la transformarea gândirii arhitecturale de la platforme tradiționale on-premise la platforme externe găzduite în cloud, cu scalabilitate, flexibilitate și eficiență sporită a costurilor
  • Lucrați cu alți arhitecți și ingineri pentru a proiecta, dezvolta și coordona strategii de mare disponibilitate/scalabilitate, recuperare în caz de dezastru și BCP
  • Abilitatea de a furniza analize de cost pe baza soluțiilor proiectate
  • Coordonați cu funcțiile operaționale și de securitate pentru a construi o organizație coerentă pentru operațiuni în cloud. Asigurați respectarea politicilor definite de echipa de securitate
  • Construiți relații de lucru puternice cu echipele de dezvoltare, laboratoare și operațiuni în cloud
  • Implicați-vă cu părțile interesate de afaceri pentru a dezvolta o foaie de parcurs strategică globală a infrastructurii și pentru a deveni un partener de afaceri puternic de la idee până la implementare
  • Sprijiniți modelul nostru de operare, cu accent pe domeniile de infrastructură și inovare
  • Evanghelizarea noilor tehnologii – metode emergente, disruptive și noi de proiectare și integrare a arhitecturii (de exemplu, containerizare, arhitecturi fără server)
  • Produceți documentație detaliată privind proiectarea și implementarea sistemului
  • Abilitatea de a articula argumente pentru schimbare, experiență dovedită în conducerea eficientă a schimbării
  • Conduceți analize detaliate de descoperire și recomandări care sunt adaptate organizației
  • Sprijiniți efortul cu furnizorii și partenerii cheie pentru a menține relații strategice. Fii la curent cu tehnologia și ofertele de servicii

Calificări și cerințe:

  • diplomă de licență (sau experiență de lucru relevantă)
  • Experiență în managementul proiectelor în furnizarea de servicii către medii IaaS, PaaS și SaaS.
  • Experiență semnificativă de lucru cu platforme cloud publice/private; AWS, Azure etc.
  • Cunoștințe tehnice solide despre tehnologiile/strategiile API, serverless, containerizare și automatizare pe platformele AWS și Azure
  • Familiarizat cu migrarea încărcăturii de lucru de la un centru de date tradițional on-premise la platformele cloud
  • Experiență de întreprindere în proiectarea și livrarea de servicii SaaS pregătite pentru cloud în medii cloud publice
  • Experiență în gestionarea relațiilor cu furnizorii pentru instrumentele Cloud Platform și Dev Ops, de la monitorizare, analiză, escaladare a fluxului de lucru, CDN, furnizare DDOS etc.
  • Abilități remarcabile de comunicare, conducere și servicii pentru clienți
  • Abilitatea de a comunica eficient cu oameni cu diferite niveluri de experiență tehnică, de la ingineri la directori de nivel C
  • Abilități puternice de rezolvare a problemelor și de raționament
  • Abilități de prezentare cu un grad ridicat de confort atât cu publicul mare, cât și cu un public mic
  • Abilități puternice de comunicare scrisă, inclusiv orientări de publicare, standarde și documente albe
  • Abilitatea de a lucra independent și ca parte a unei echipe

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Sage pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Sage pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Sage locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?