Consultant within Financial Services Risk & Regulation (FSRR)

Linia de servicii

Asigurare

Industrie/Sector

Nu se aplică

Specializare

Asigurare

Nivel de management

Asociat

Descrierea postului și rezumatul

Descrierea postului și rezumatul Pe

cine căutăm:

În prezent, căutăm un consultant care să se alăture echipei noastre de risc și reglementare în servicii financiare (FSRR). Rolul este de a sprijini clienții noștri din sectorul bancar în navigarea atât în ​​schimbările de reglementare din UE, cât și pe cele locale, cu accent pe managementul prudențial al riscului (ICAAP, ILAAP, SREP) și guvernanța corporativă (audit intern, conformitate, managementul riscului și remunerare).

Rolul vă va oferi oportunitatea de a vă dezvolta cunoștințele pe o gamă largă de subiecte și de a lucra alături de experți PwC, pentru a sprijini o gamă largă de clienți de pe piețele financiare bancare și nebancare. Oferă o combinație unică de activități ale clienților, activități de cercetare, revizuiri de reglementare și ar oferi un ciclu valoros de experiență pentru oricine dorește să progreseze în firmă.

Despre team_FSRR:

Team_FSRR este o echipă de specialitate din cadrul PwC România care lucrează pe bază de proiect pentru a satisface nevoile și așteptările clienților, ceea ce necesită o abordare foarte flexibilă și incluzivă bazată pe diferite combinații de vechime și expertiză.

Viziunea noastră este să fim recunoscuți ca cei mai buni soluționatori de probleme și inovatori de pe piață, o echipă care sprijină învățarea, egalitatea de șanse și creșterea membrilor săi. Oferim o gamă largă de servicii în sectorul financiar. Universul nostru de consultanță include 7 dimensiuni principale care reflectă expertiza noastră, domeniile principale de interes și pasiunile noastre:

  • Managementul Prudențial al Riscului
  • Autorizare și licențiere de reglementare
  • Guvernanța corporativă
  • Cerințe prudențiale, orientări și raportare
  • Modelarea și validarea riscului
  • ALM, hedging și instrumente derivate
  • Subiecte emergente de risc și reg

Membrii echipei noastre sunt autonomi, entuziaști și se bucură de a aduce experiențe trecute la provocări noi și diverse. Suntem bucuroși să lucrăm ca indivizi sau ca parte a echipelor multidisciplinare pentru a oferi clienților noștri servicii practice orientate către clienți din sectorul bancar, privind modificarea și remedierea reglementărilor, riscul de guvernanță și controale, precum și managementul riscului. Aceste servicii pot fi sub formă de rapoarte de reglementare/consultare sau revizuiri de controale. Lucrăm cu funcții de Conformitate, Risc, Audit Intern, Operațiuni, Afaceri și Finanțe în cadrul băncilor locale, adesea în mod interfuncțional în sprijinirea acestora cu programe de schimbare a reglementărilor și cu îmbunătățirea cadrelor lor de guvernanță, risc și control.

Responsabilitati

În calitate de Consultant în echipa noastră FSRR, veți lucra cu cele mai recente subiecte de risc și reglementare din sectorul financiar pentru unele dintre cele mai mari servicii bancare de pe piață. Munca dumneavoastră va fi în principal să ne ajutați clienții să evalueze și să prezinte soluții în contextul evoluțiilor reglementărilor.

În calitate de consultant, veți lucra ca parte a unei echipe de soluționatori de probleme cu o vastă experiență în domeniul consultanței și al industriei, ajutându-ne clienții să-și rezolve problemele complexe de risc și reglementare, de la strategie până la execuție. Responsabilitățile specifice includ, dar nu se limitează la:

  • Asistați în mod proactiv în gestionarea mai multor clienți, raportând în același timp managerilor și mai mult
  • Lucrați eficient ca parte a unei echipe
  • Stabiliți relații de lucru eficiente direct cu clienții
  • Contribuiți la dezvoltarea cunoștințelor tehnice proprii și ale echipei
  • Fiți la curent cu evoluțiile reglementărilor locale și ale UE
  • Fiți implicat activ în activități de dezvoltare a afacerii pentru a ajuta la identificarea și cercetarea oportunităților privind clienții noi/existenți
  • Continuați să dezvoltați relațiile interne și marca dvs. PwC

Competente esentiale
  • 1-3 ani experiență de lucru în sectorul bancar, de preferință într-o poziție de control intern
  • Licență/master în finanțe, economie sau drept (sau echivalent)
  • Cunostinte cu MS Office (Excel, PowerPoint etc.)
  • Abilități puternice de comunicare orală și scrisă în limba engleză (de exemplu, scrierea rapoartelor)
  • Bune abilități analitice
  • Capacitatea de a aplica o rațiune bună în timpul misiunilor și de a susține concluziile la care se ajunge personalului de nivel superior atât intern, cât și extern
  • Abilități interpersonale puternice, cu un istoric bun de lucru eficient în echipă
  • Abilitatea de a lucra atât în ​​mod independent, în același timp, deoarece munca în echipă și concentrarea asupra clienților sunt firești pentru tine.
  • Abilitatea de a lucra din proprie inițiativă
  • Abilitatea de a prioritiza sarcinile și de a respecta termenele limită
  • Atenție foarte puternică la detalii
  • Agilitate – interes pentru a lucra într-un mediu dinamic și pe diferite tipuri de proiecte în sectorul financiar-bancar/nebancar

Diversitatea

Evaluând Diferența. Conducerea incluziunii.

Lucrăm într-o lume în schimbare, care oferă oportunități excelente pentru oameni cu medii și experiențe diverse. Căutăm să atragem și să angajăm cei mai buni oameni din cel mai larg pool de talente, deoarece crearea de valoare prin diversitate este ceea ce ne face puternici ca afacere, permițându-ne să rezolvăm probleme importante și să oferim valoare clienților noștri. Încurajăm o cultură incluzivă în care oamenii pot fi ei înșiși, sunt apreciați pentru punctele lor forte și sunt împuterniciți să fie cei mai buni. Ca organizație cu o forță de muncă din ce în ce mai agilă, sprijinim și diferite moduri de lucru, oferind aranjamente flexibile de lucru.

Sună interesant? Acum te poți alătura echipei noastre FSRR deoarece căutăm un Consultant în biroul nostru din București.

Educaţie(dacă este necompletat, gradul și/sau domeniul de studiu nu sunt specificate)

Grade/domeniu de studiu necesar:

Grade/domeniu de studiu preferat:

Certificari (dacă este necompletat, certificările nu sunt specificate)

Abilități opționale Abilități

necesare

Limbi dorite (dacă este necompletat, limbile dorite nu specificate)

Cerințe de călătorie

disponibile pentru sponsorizarea vizei de muncă?

Este necesară autorizarea guvernamentală?

Data de încheiere a postării de locuri de muncă

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la PwC Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la PwC Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are PwC Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?