CONTABIL Economist

Candidatul Ideal:

  • Ambitios, organizat, responsabil;
  • Abilitati excelente de comunicare si relationare cu colegii, clientii si furnizorii firmei;
  • Fire pozitiva si optimista;
  • Persoana proactiva, capabila sa invete;
  • Pastreaza confidentialitatea informatiilor si a documentelor legate de firma;
  • Studii superioare finalizate in domeniul contabilitatii;
  • Experienta in domeniul financiar - contabil pe o pozitie similara de minim 3 ani;
  • Cunoasterea programului de contabilitate SmartBill;
  • Cunoasterea aplicatiei SUMAL;
  • Absolvent al Facultatii de Contabilitate si Informatica de Gestiune prezinta avantaj.

Responsabilitati:

  • Cunoasterea si respectarea prevederilor juridice din domeniul fiscal, contabil si financiar in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • Evidenta contabila (registre si jurnale);
  • Efectuarea notelor contabile (salarii, amortizari, leasing, inchidere luna);
  • Intocmeste balanta lunara si tine evidenta clientilor, furnizorilor si a stocurilor;
  • Intocmeste bilantul semestrial si anual;
  • Intocmeste declaratiile lunare si a deconturilor de TVA;
  • Regleaza fisa sintetica;
  • Urmareste si inregistreaza incasarile si platile prin banca/casa lei si valuta;
  • Inregistreaza in contabilitate facturile de achizitie de la furnizori;
  • Intocmeste situatia de clienti neincasati si furnizori neachitati;
  • Intocmeste si emite avize de expeditie si facturi fiscale catre clienti;
  • Verifica veridicitatea codului unic, precum si data, ora, minutul si secunda prin interogarea aplicatiei SUMAL la intrarea in depozit a unui transport de masa lemnoasa;
  • Completeaza conform legislatiei in vigoare "Registrul de evidenta a intrarilor - iesirilor de materiale lemnoase";
  • Intocmeste documentatia pentru operatiunile de import/export;
  • Prelucreaza si verifica facturile externe;
  • Pregateste si transmite actele necesare pentru vamuirea marfurilor extracomunitare;
  • Intocmeste,  pastreaza si arhiveaza documentele financiar-contabile;
  • Intocmeste si urmareste desfasurarea lor in conditiile stabilite a contractelor;
  • Intocmeste contractele de munca, actele aditionale si inregistreaza in REVISAL;
  • Indosariaza si arhiveaza documentele financiar - contabile;
  • Intocmeste rapoarte financiare diverse;
  • Mentine legatura cu institutiile statului.

Beneficii:

  • Pachet salarial atractiv;
  • Posibilitatea dezvoltarii personale si profesionale in cadrul unei companii in plina dezvoltare;
  • Telefon.

Descrierea companiei

Firma Mina Ferwood ofera solutii de cofrat firmelor de constructii dar si produse din lemn pentru producatorii de mobila, producatorii de ambalaje si firmelor de carosari auto.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la MINA FERWOOD pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la MINA FERWOOD pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are MINA FERWOOD locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?