Contabil Sef Adjunct

Cerinte:

Studii superioare de lunga durata in domeniul economic finalizate cu diploma de licenta;
Minim 10 ani experienta in domeniul financiar contabil, din care minim 5 ani in functii de conducere (contabil sef/contabil sef adjunct sau echivalent ca atributii: sef departament/sef serviciu/adjunct sef departament/adjunct sef serviciu etc) si minim 3 ani in companii cu cifra de afaceri de peste 20 milioane lei;
Cunostinte solide specifice activitatii financiar – contabile (contabilitate, analiza financiara, bugetare, raportare financiara IFRS);
Cunostinte de operare PC (Word, PowerPoint), Excel – nivel avansat;
Experienta in utilizarea de sisteme financiar contabile complexe;
Cunostinte si experienta in domeniul Standardelor Internationale de raportare Financiara- IFRS;
Cunostinte temeinice in domeniul Risk management, in domeniul bancar;
Cunostinte de analiza economico-financiara, evaluarea riscurilor si limitarea expunerilor la riscuri;
Capacitate de comunicare;
Adaptabilitate la sisteme si medii de lucru diferite;
Abilitati pentru munca in echipa;
Capacitate de gestionare a sarcinilor complexe si atingerea obiectivelor stabilite;
Capacitate de negociere;
Capacitate de motivare si dezvoltare a personalului din subordine;
Capacitate de asumare a responsabilitatii in exercitarea sarcinilor postului;
Rezistenta la stres;
Persoana perseverenta, punctuala, organizata, serioasa.

Constituie avantaje:
Studii postuniversitare in domeniul economic (masterat, studii doctorale, studii aprofundate, inclusiv studii de tip MBA/ EMBA);
Experienta pe pozitii similare (IFN, banca, etc);
Cunostinte despre piata de capital, companii listate la bursa;
Cel putin o specializare/certificare profesionala de: auditor financiar (membru CAFR) si/sau expert contabil (membru CECCAR) si/sau consultant fiscal (membru CCF) si/sau membru ACCA- UK (schema profesionala);

Descrierea jobului

Efectueaza lucrari de intocmire, actualizare si completare a setului de raportari specifice catre BNR si de raportare financiara IFRS pentru situatiile financiare individuale;
Analizeaza informatiile pentru bugetare, raportare financiara externa si interna, analiza financiara;
Participa la cercetarea, verificarea si analizarea modificarilor cadrului de raportare financiara (standarde, interpretari etc) in scopul asigurarii conformitatii raportarilor financiare ale companiei cu cadrul de raportare aplicabil (IFRS);
Participa la intocmirea de analize, raportari, recomandari/opinii/ puncte de vedere, dupa caz, asupra unor aspecte/materiale/documente solicitate de conducerea societatii.
Colaboreaza cu celelalte departamente interne in vederea verificarii incadrarii in limitele de expunere la diferitele categorii de riscuri;
Colaboreaza cu celelalte departamente interne in vederea colectarii/verificarii informatiilor pentru pregatirea raportarilor trimestriale, semestriale si anuale conform legislatiei in vigoare;
Colaboreaza cu auditorul financiar/auditorul intern/auditorul extern cu ocazia misiunilor de audit sau revizii limitate;
Participa la actualizarea politicilor si procedurilor contabile;
Participa la procesul de intocmire a bugetului de venituri si cheltuieli (BVC) anual al societatii;

Participa la dezvoltarea si actualizarea procedurilor adecvate pentru identificarea, evaluarea, masurarea, controlul si gestionarea riscurilor;
Efectueaza evaluarea riscului de credit aferent expunerii de credit stabilite si intocmeste rapoarte de informare catre nivelele de conducerere ierarhice;
Alte atributii specifice departamentului, conform fisei postului.
Beneficii:
- Pachet salarial motivant;
- Training de specialitate;
- Echipa tanara si mediu de lucru placut.

* Prin transmiterea CV-ului va exprimati acordul privind prelucrarea datelor dumneavoastra personale in procesul de recrutare/ selectie.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A. pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A. pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A. locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?