Confidential

Coordonator transport

  • Confidential

Misiune/Obiective:

  • Monitorizarea realizarii tuturor fluxurilor de transport, respectiv CF; maritim; fluvial; auto pentru ciment vrac; sac si materii prime transferate din/catre fabricile CRH.
  • Asigurarea legaturii permanente intre site-urile CRH si furnizori pentru intreaga activitate de care este responsabil
  • Asigurarea legaturii intre CRH si transportatorii feroviari; maritimi; fluviali; auto; autoritati vamale; portuare si alte autoritati.

RESPONSABILITATI SPECIFICE POSTULUI

  • Monitorizeaza si se asigura de intocmirea formalitatilor vamale de import, export, tranzit la birourile vamale de frontiera cat si la birourile vamale de interior.
  • Monitorizeaza logistica interna aferenta fluxurilor feroviare, maritime si fluviale. Se asigura ca cele mai bune practici sunt comunicate site-urilor si sunt monitorizate/urmarite.
  • Asigura suport pentru activitatea de analiza a activitatii de logistica.
  • Anticipeaza problemele ce pot perturba activitatea logistica si lucreaza pentru eliminarea, reducerea riscurilor legate de activitatile logistice pentru intrari, iesiri si transferuri.
  • Propune si pune in aplicare recomandarile pentru imbunatatirea activitatilor de intrari, iesiri si transferuri precum si activitatile legate de logistica interna.
  • Se asigura ca activitatea administrativa este optimizata si respectata (aspecte legate de ERP, facturare, plati, de comunicare cu furnizorii specifici etc).
  • Evalueaza capacitatile de transport si se asigura ca activitatile de logistica (intrari, iesiri si transferuri) sunt optimizate.
  • Programeaza activitatea de transport in functie de solicitarile comunicate de Central Planner.

 POZITIA IN CADRUL ORGANIZATIEI

  • Raporteaza ocupantului pozitiei Rail, Water and Terminals Manager
  • Colaboreaza direct cu:
  • Managerii functiunii Supply Chain si Achizitii
  • Responsabilii Logistica operationali
  • Central Planner

 RESURSE DISPONIBILE

  • ERP, BI, alte sisteme informatice suport.
  • Proceduri si instructiuni interne.
  • Instruire pentru aplicarea de proceduri noi, alte cursuri si pregatiri initiate de companie
  • Dotare cu toate echipamentele si instrumentele necesare desfasurarii activitatii

 CRISTERII DE PERFORMANTA

Generale:

  • Securitatea si sanatatea in munca.
  • Gradul de realizare a atributiilor.
  • Etica si loialitatea.
  • Cunostiinte si experienta.
  • Disponibilitate, initiativa, autonomie, contacte si comunicare.
  • Lucrul in echipa/proiecte.
  • Complexitatea, creativitatea si diversitatea activitatilor.
  • Judecata si impactul deciziilor.
  • Exemplu personal.

Specifice postului:

  • KPI servicii transport feroviar, maritim si fluvial.
  • Acuratetea planului de transport (numar de incidente cauzate de lipsa capacitatii de transport)
  • Evitare costuri neplanificate (contrastalii, TOU, etc)

 PROFILUL COMPETENTELOR NECESARE

  • Nivel de educatie necesar: studii superioare.
  • Alte competente: cunostiinte de operare PC; MsOffice; rapoarte ERP; baze de date.
  • Engleza – nivel operational.
  • Abilitati: buna comunicare, organizare, lucru in echipa, implicare.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Confidential pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Confidential pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Confidential locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?