Credit Risk Manager – Integrated Risks

Notă:
Luăm în serios protecția datelor, securitatea și conformarea cu legislația privind protecția datelor cu caracter personal și a vieții private. Te invităm să parcurgi aici întregul document privind prelucrarea datelor cu caracter personal înainte de a aplica.

Despre activitate:
Implementarea cerintelor Basel III (referitoare la Pilonul I, Pilonul II si Pilonul III) si definirea si implementarea apetitului la risc.

Principalele responsabilități:

  • Contribui la procesul de identificare a riscurilor semnificative si de risc de credit
  • Contribui la implementarea, in cadrul Bancii, a cadrului general de aplicare Basel III aferent riscului de credit
  • Contribui la implementarea si gestionarea procesului intern de evaluare a adecvarii capitalului la riscuri (Basel III/ Pillar II)
  • Calculezi Capitalul economic in conformitate cu reglementarile interne si de Grup
  • Oferi suport la definirea apetitului la risc al Bancii
  • Contribui la supunerea spre aprobare si sprijinirea implementarii apetitului la risc al Bancii
  • Contribui la gestionarea cat mai eficienta a riscului de credit
  • Contribui la formalizarea/actualizarea, la nivelul bancii, a proceselor din aria de responsabilitate aferente ICAAP
  • Participi la integrarea si implementarea ghidurilor de grup din aria de responsabilitate
  • Participi la elaborarea, supunerea spre aprobare si sprijinirea implementarii regulamentelor din aria de responsabilitate, in acord cu apetitul la riscul de credit si cu regulile definite la nivelul Grupului
  • Oferi suport in definirea si actualizarea procedurilor din aria de responsabilitate
  • Ești responsabil de transparenta privind riscul de credit aferente Basel III/ Pillar III
  • Elaborezi si analizezi periodic rapoartele relevante activitatilor mai sus mentionate
  • Elaborezi si actualizezi procedurile si regulamentele specifice activitatii desfasurate
  • Te asiguri ca toate rapoartele/proiectele/sarcinile alocate sunt intocmite cu acuratete si in conformitate cu termenele agreate
  • Pregatești raportari periodice catre Management, cu privire la activitatea desfasurata
  • Analizezi bazele de date specifice, utilizate in cadrul activitatii si propune solutii in vederea imbunatatirii calitatii datelor/informatiilor cuprinse in acestea
  • Participi la implementarea instrumentelor specializate de risc de credit la nivelul bancii
  • Contribui in mod activ la implementarea proiectelor de risc initiate local sau la nivelul grupului
  • Esti responsabil pentru realizarea adecvata a actiunilor de control intern aferente activitatilor pe care le desfasori

Condiții minime de eligibilitate:

  • Studii universitare economice finalizate
  • Minimum 2 ani de experiență de lucru în domeniul bancar
  • Cunoasterea foarte buna a limbii engleze (vorbit și scris – nivel avansat)
  • Cunostinte bune de utilizare Microsoft Office, Access, baze de date
  • Cunoasterea legislatiei in vigoare, cu impact asupra activitatii departamentului (reglementari din domeniul bancar, inclusiv Basel III)

Alte competențe necesare:

  • Detinerea de abilitati analitice foarte bune
  • Spirit de echipa
  • Orientare catre rezultate
  • Abilitati de comunicare verbala si in scris dezvoltate
  • Abilitati de a lucra cu termene stranse

Beneficii:

  • Tichete de masă în valoare de 20 lei
  • Abonament medical
  • Prețuri speciale la activități sportive prin WorldClass și 7Card
  • Programe de învățare pe tot parcursul experienței cu noi
  • Reduceri speciale la peste 100 de parteneri
  • Bonus de Sărbătorile Pascale și de Crăciun - 150 lei
  • Zi liberă pentru ziua ta de naștere
  • 3 zile libere pentru propria căsătorie sau a copiilor
  • 5 zile libere la nașterea copilului

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UniCredit Bank pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UniCredit Bank locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?