Cybersecurity Manager - SOC Team Lead

In prezent cautam:

Cybersecurity Manager - SOC Team Lead se alătură echipei EY România pentru a efectua monitorizarea în timp real a securității cibernetice și triajul alertelor de securitate, împreună cu investigarea și răspunsul la incidentele de securitate.

Fisa postului:

Rolul va conduce o echipă de analiști de securitate care acționează ca prima linie de apărare pentru a detecta și a răspunde la amenințările cibernetice interne sau externe, utilizând o varietate de instrumente și tehnici de securitate și lucrând cu echipe atât din interiorul cât și din exteriorul securității.

Responsabilitati cheie:

  • Fii responsabil pentru calitatea tehnică generală a echipei desemnate
  • Să fie responsabil pentru performanța operațională și competența tehnică a membrilor echipei desemnați
  • Personalul trenului; pledează pentru resurse de formare în numele echipei desemnate
  • Acționați ca punct de contact principal pentru echipa SOC client
  • Lucrați în colaborare cu alte echipe globale la alerte și incidente
  • Efectuează puncte de contact regulate cu echipa SOC în tură și servește ca principal punct de contact pentru vizibilitatea biletelor de incident curente
  • Creșteți intern atunci când biletele nu sunt abordate
  • Acționează ca resursă subiect și pledează pentru tehnologiile de securitate specifice ale clienților; conduce cerințele și activitățile de optimizare cu echipa de inginerie de securitate a clienților
  • Sugerați modificări ale logicii de detectare a SOC pe diferite tehnologii SOC
  • Acționați ca șef de tură și punct de contact principal pentru echipa SOC client
  • Elaborați rapoarte de schimbare a turelor SOC și organizați briefing-uri pentru schimbarea turelor pentru a menține continuitatea operațiunilor
  • Monitorizați instrumentele și platformele de securitate ale clienților în timp real pentru a identifica activitățile anormale
  • Colectați și analizați artefacte de pe dispozitive electronice și platforme tehnologice folosind instrumente și tehnici criminalistice
  • Coordonarea răspunsului la incidente, inclusiv stabilirea domeniului și analiza cauzei principale, adoptarea de măsuri de izolare și identificarea și coordonarea eforturilor de remediere
  • Identificați și propuneți domenii de îmbunătățire operațională în cadrul SOC
  • Oferiți feedback cu privire la lacunele capacității de control al securității pe baza tendințelor de intruziune în securitate
  • Dezvoltați și mențineți proceduri analitice pentru a îmbunătăți eficiența identificării incidentelor de securitate
  • Triați și validați alertele pe baza pragurilor și criteriilor stabilite
  • Sprijiniți activitățile de răspuns la incidente majore, după cum este necesar
  • Respectați documentația SOC aprobată, de exemplu, procesele și procedurile
  • Asistență la dezvoltarea, coordonarea și implementarea documentației SOC
  • Furnizați informații despre valorile și rapoartele de operare SOC
  • Furnizați informații pentru rapoartele de schimbare a turelor SOC pentru a menține continuitatea operațiunilor
  • Acționează ca punct de contact principal pentru a comunica și a escalada problemele; să organizeze și să conducă prezentări și întâlniri cu clienții și conducerea EY
  • Sprijinirea activităților de dezvoltare a afacerii, inclusiv dezvoltarea metodologiei, scrierea propunerilor și suport direct pentru prezentarea către potențiali clienți

Pentru a vă califica pentru acest rol trebuie să aveți:

  • Studii superioare tehnice absolvite în domeniul informaticii sau în domeniul conexe
  • Minim 7 ani de experiență profesională în operarea, gestionarea, proiectarea, implementarea, întreținerea sau susținerea tehnologiei de securitate cibernetică
  • Minim 7 ani de experiență profesională în operațiuni SOC și/sau răspuns la incident
  • Deținerea de certificate sau studii legate de securitatea cibernetică, tehnologia informației sau inginerie
  • Deținerea de certificări de securitate cibernetică, de exemplu, CISSP, GCIH, GMON, GSOC
  • Înțelegerea tehnologiilor și soluțiilor utilizate în securitatea cibernetică și rețele (SIEM, SOAR, Firewalls, IAM, IDS/IPS, End Point Protection, Threat Management/Intelligence).
  • O bună înțelegere a conceptelor de detectare a intruziunilor și apărării securității informațiilor
  • Cunoașterea tehnicilor actuale de hacking, dezvăluiri de vulnerabilități, incidente de încălcare a datelor și tehnici de analiză a securității
  • Experiență în dezvoltarea documentației SOC
  • Coordonarea echipelor globale
  • Experiență anterioară în conducere
  • Înțelegerea abilităților de analiză a răspunsului la incident, de exemplu, SURGE Collect
  • Experiență în colectarea și analiza artefactelor Windows, rețelei și malware
  • Experiență în colectarea și analiza Office365, DLP și Splunk
  • Experiență dovedită cu multiple platforme de detectare a evenimentelor de securitate
  • Înțelegerea temeinică a TCP/IP
  • Înțelegerea regulilor de bază IDS/IPS pentru a identifica și/sau a preveni activitățile rău intenționate
  • Cunoștințe profesionale complete în limba engleză, în special în scrisul tehnic și comunicarea orală
  • Abilități de comunicare executivă

Ce oferă munca la EY:

  • Dezvoltarea competențelor în domeniul securității cibernetice
  • Oportunități de dezvoltare profesională la EY
  • Certificari prin training extern si intern
  • Abonament medical
  • Asigurare de viata
  • Zile de vacanță pentru sărbătorile legale în timpul weekendului
  • Alte beneficii flexibile

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la EY pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la EY pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are EY locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?