Responsabilitati:

  • Intocmire formalitati vamale (import-export – tranzit) –(numar estimat de operatiuni vamale 1-5 /zi)
  • Inregistrare operatiuni vamale in registrele de evidenta specifice si in depozitul banesc;
  • Operarea in registrele de evidenta vamala si arhivarea documentelor vamale;
  • Pregatire seturi documente in vederea intocmirii formalitatilor vamale;
  • Actualizarea situatiei saptamanale vamale;
  • Intocmire documentatie pentru recuperarea taxelor vamale;
  • Urmarirea tranzitelor in vederea confirmarii in sistemul informatic vamal si deblocarea garantiei;
  • Operare program intrastat si intocmire declaratii lunare intrastat;
  • Monitorizare depozit banesc constituit la nivelul Biroului Vamal pe langa care isi desfasoara activitatea;
  • Pastrarea legaturii cu furnizorii/clientii in privinta solutionarii problemelor legate de procesul de vamuire si oferirea de consultanta vamala.
  • Facturare servicii vamale.
  • Facturare lunara servicii logistice.

Cerinte:

  • Persoana organizata si atenta la detalii;
  • Bune abilitati de comunicare si relationare;
  • Precizie si rapiditate in prelucrarea datelor si intocmirea documentelor;
  • Studii medii/superioare finalizate;
  • Cunostinte operare PC (MS Office);
  • Limba engleza - nivel mediu;
  • Cunoasterea temeinica a legislatiei vamale in vigoare.
  • Cunoastere temeinica operare in SIV.
  • Experienta de minim 5 ani consecutivi intr-un post similar;
  • Referinte loc de munca anterior in postul de  declarant vamal;
  • Permis conducere categoria B.

Beneficii:

Decontare transport;

Tichete de masa;

Apartenenta la o echipa tanara,dinamica si in plina ascensiune.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la WORLD MEDIATRANS SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la WORLD MEDIATRANS SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are WORLD MEDIATRANS SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?