DevOps Engineer

Cum ți-ar plăcea să lucrezi în  IT , jucându-te cu tehnologiile de ultimă oră și bucurându-te de viața ta? La  Orange Services acest lucru este posibil!

Fiind unul dintre cele mai mari  hub IT  din cadrul Orange Group, lucrăm la nivel internațional atât pentru funcțiile corporative Orange, cât și pentru operațiunile din țară. Printr-o combinație unică de know-how și expertiză, echipele noastre oferă o gamă largă de  soluții IT și de afaceri .

Apropiați-vă de  #LifeAtOrange !

Ce căutăm?

Suntem dornici să aducem alături de noi cel mai bun inginer DevOps ! Îl poți face să se întâmple?

Profită de ocazie pentru a-ți impulsiona cariera în IT și pentru a lucra cu câteva tehnologii interesante. Împărtășește-ți pasiunea pentru inovarea IT cu noi. Vă vom oferi un mediu dinamic în care vă puteți dezvolta și dezvolta.

Rol:

În calitate de inginer DevOps , veți face parte dintr-o echipă de proiect Agile care lucrează în sprinturi pentru a construi și furniza noi platforme și aplicații. Veți contribui la studiul, propunerea de tehnologie, dezvoltarea, integrarea și testarea soluției.

Veți participa la toate evenimentele Scrum, cum ar fi întâlniri de planificare, Scrum zilnic, Sprint Review, întâlniri retrospective. În timpul acestor întâlniri, veți prelua sarcini din backlog-ul echipei pentru fiecare sprint, le veți implementa și veți prezenta noile funcții în întâlnirea de revizuire de la sfârșitul sprintului.

Responsabilitati:

• Integrarea, Ambalarea, Testarea și Acceptarea de noi funcții

• Pregătiți versiuni pentru anumite module/scripturi, atunci când este necesar

• Pregătiți și susțineți o parte a întâlnirii demo de la sfârșitul Sprintului

• Pregătiți/Actualizați documentația aferentă serviciului integrat

• Depanați, raportați și rezolvați problemele care apar în timpul fazelor de instalare, integrare și acceptare

• Îmbunătățiți scripturile/instrumentele/procesele existente sau Dezvoltați altele noi, în funcție de nevoi, pentru a facilita automatizarea/ușurința instalării, configurării, testării, exploatării etc.

• Cooperați cu Solution Architect și cu alte părți interesate ale proiectului, pentru a vă asigura că planul de livrare și calitatea sunt îndeplinite

• Pentru mai multe misiuni legate de testare: Pregătiți/Implementați mediul de testare, executați instalări, cazuri de testare și scripturi

• Suport de nivel 3 pe platforme live (numai orele de lucru)

Cerințe (trebuie să aibă):

• Sisteme Linux (parametri de sistem și de rețea)

• Tehnologii de virtualizare / Cloud Native ( AWS sau Google Cloud sau Azure )

• Manageri de configurare ( Terraform )

• Experiență cu instrumente de implementare a automatizării (de exemplu, crearea de scripturi pentru instalarea, configurarea și întreținerea aplicațiilor – Ansible sau Chef sau Puppet)

• Cadre de implementare Docker / Kubernetes

• Experiență cu baze de date relaționale și non-relaționale (ex: MySQL, Oracle, MongoDB)

• Depozitul de cod ( GIT, GITLab )

De asemenea, am aprecia (bine să avem):

• Experiență cu ElasticSearch, Kibana, Grafana, Prometheus, Apache

• Experiență cu Jenkins

• Experiență și cunoștințe cu NiFi, Kafka, Spark, Cassandra

• Experienta cu modul de lucru Agile / Scrum este apreciata

• FinOps

• Abilități de scripting: bash, Python etc.

• Experiență cu Docker

• Concepte de rețea: comutare, echilibrare de încărcare, rutare, firewall-uri, IP-uri, DNS

Limba(e) de lucru: engleza excelenta, franceza va constitui un plus.

Ce este în el pentru tine

· Bonusuri de performanță – bazate pe rezultatele tale și ale companiei;

· Bonusuri de fidelitate, dacă vă prelungiți șederea;

· Tichete electronice de masă - așa cum vă imaginați;

· Asigurare medicală și de viață pentru tine - facilități și pentru familia ta;

· Muncă hibridă și program de lucru flexibil

· Abonament profesional GSM;

· Abonament personal GSM, de asemenea [pentru că credem în comunicare!];

· Granturi speciale pentru smartphone-uri și dispozitive; reduceri la produsele și serviciile Orange;

· Platforme de dezvoltare - Orange Learning, Trainings, Career Counselling, Coaching & Career plan mentoring;

· Programe de bunăstare – vă sprijinim Zen și mai mult!

Orange Services  este despre reunirea oamenilor și a tehnologiei. O facem să se întâmple!

Vino și lucrează pentru o  companie #TopEmployer . Ați putea face parte dintr-o organizație în care  colegii grozavi  și  spiritul de echipă  vă susțin dezvoltarea profesională.

Aplica si hai sa vorbim.

La Orange, poți .

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Orange Services pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Orange Services pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Orange Services locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?