DevOps Engineer (Windows) | Payments @ ING Bank

Descoperiți ING Bank

ING crede într-o lume în care fiecare are dreptul să crească și să progreseze în felul său. Exprimăm acest lucru în sloganul nostru global, „fă-ți treaba”. Poate mai mult decât în ​​orice altă companie mare, ne extindem credința în puterea autonomiei către oamenii noștri. Dar există o captură. În schimbul unei mari libertăți, ne așteptăm ca oamenii să facă lucruri grozave pentru clienții noștri, părțile interesate și ING în general.

A lucra aici înseamnă a fi înconjurat de oameni energici, ambițioși, prietenoși și respectuoși: specialiști talentați care își asumă responsabilitatea și autonomia pentru a face lucruri mari să se întâmple. Rămânem curioși, ne bucurăm de schimbare și căutăm modalități noi și mai bune de a le face să se întâmple. Activă în România de peste 25 de ani, ING Bank a fost pionier și a provocat industria bancară locală. Tehnologia și inovația se află în centrul a ceea ce facem, făcând produsele noastre relevante pentru viața și afacerile clienților noștri.

În prezent, ING este a 4-a bancă pe piețele locale, în funcție de active și este o bancă universală cu 1,6 milioane de clienți din trei segmente de afaceri: clienți individuali (Retail), clienți IMM-uri și Mid-Corporate și Wholesale Banking.

Alăturaţi-ne!

Misiune

În calitate de Inginer DevOps în ING Bank România - Payments Tribe, veți fi responsabil pentru buna funcționare a mediilor operaționale care sprijină dezvoltarea și implementarea aplicațiilor/soluției, inclusiv managementul serverelor și software-ului. Veți oferi asistență clienților noștri oferind rezoluții de calitate și rapide, vă veți implica în remedierea erorilor de producție și veți căuta constant să îmbunătățiți și/sau să ne automatizați procesele și procedurile. Rolul DevOps necesită dobândirea de cunoștințe în întreaga stivă (cum ar fi sistemele de operare, managementul discurilor, bazele de date, rețele, performanță, site web, echilibrarea încărcăturii, securitate, backup-uri, recuperarea în caz de dezastru și managementul configurației), în același timp fiind implicat în activitățile de zi cu zi ale echipa.

Ziua ta

  • Lucrul în cadrul proceselor de livrare continuă sau implementare continuă;
  • Implementați funcționalitatea aplicației în testare, acceptare și producție;
  • Patch-ul sistemului de operare;
  • Participa la planurile DR/BCP;
  • Mențineți SLA, disponibilitatea sistemului, managementul capacității și KPI-ul de performanță
  • Lucrul într-un mediu Agil;
  • Urmărește, monitorizează și analizează defectele pentru a atenua impactul asupra lansării proiectului și pentru a se asigura că sistemul este implementat pentru a îndeplini nivelul de fiabilitate stabilit de client asupra infrastructurii corecte;
  • Investigați, analizați și documentați incidentele de producție, conform acordului SLA și urgenței;
  • Escaladarea incidentelor către suportul de linie a treia, dacă este necesar. Lucrează îndeaproape cu toate părțile necesare pentru a rezolva problemele;
  • Proces de management al problemelor pentru incidente;
  • Colaborați cu alte echipe pentru a vă asigura că aplicația funcționează conform așteptărilor;
  • Creați și mențineți o documentație și proceduri actualizate pentru zona dumneavoastră de asistență;
  • Contribuie la automatizarea și optimizarea proceselor și fluxurilor, în scopul prevenirii erorii umane și creșterii vitezei de procesare și a capacității de detectare a erorilor;
  • Testați remedierea erorilor de producție și noile dezvoltări, atunci când este necesar;
  • Oferiți ajutor și sprijin colegilor mai noi.

Ce aduci tu echipei

  • diplomă de licență în inginerie informatică și/sau informatică sau experiență echivalentă în industrie;
  • Cel puțin 2 ani experiență de lucru cu baze de date (SQL);
  • Cunoștințe de administrare Windows: instalarea și securizarea sistemului de operare, corecția, rezolvarea vulnerabilităților de securitate;
  • Înțelegerea responsabilităților și conceptelor cheie DevOps;
  • Familiaritate cu strategiile de Build și Release;
  • Abilitatea de a interacționa eficient cu personalul tehnic și non-tehnic la toate nivelurile organizaționale;
  • Excelente abilități de rezolvare a problemelor/analitice și cunoaștere a instrumentelor analitice;
  • Experiență practică în automatizarea proceselor, eficiența și eficacitatea tehnologiei;
  • Excelente abilități de documentare tehnică;
  • Atitudine pozitivă și orientată spre rezolvarea problemelor;
  • Abilitatea de a oferi feedback constructiv și deschidere pentru a-l primi, de asemenea;
  • Abilitatea de a lucra în echipă și de a acționa ca mentor;
  • Abilitatea de a lucra în termene stricte.

Este bine sa ai

  • Experienta cu instrumente de monitorizare;
  • Experienta cu instrumente CI/CD este un avantaj;
  • Înțelegerea metodologiei Agile / DevOps este considerată un plus;
  • Experiență cu platforme de integrare: IBM WebSphere MQ;
  • Cunoștințe de containere: docker, Kubernetes, OpenShift;
  • Cunoștințe Ansible reprezintă un plus, Managementul configurației;
  • Cunoștințe Azure DevOps.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la ING Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la ING Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are ING Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?