Director Comercial

Compania Mecanex SA din Botoșani  recrutează Director Comercial. Lista de mai jos, cu responsabilitățile pe care le va avea, nu se dorește a fi una completă. Pentru un candidat cu experiență în vânzări, cerințele generale sunt deja cunoscute.

Responsabilități:

  • Negociază şi finalizează contractele de achiziţii, evaluează corect oportunitatea acceptării unui furnizor nou.
  • Urmăreşte permanent optimizarea stocurilor.
  • Controlează şi garantează buna desfăşurare a contractelor.
  • Urmăreşte stadiul de executare al contractelor în derulare şi veghează permanent la buna desfăşurare a activităţii.
  • Semnalează şi propune măsuri de corecţie pentru abaterile sistemului de la normele stabilite, valorile şi misiunea strategică a firmei.
  • Coordonează şi gestionează activitatea de vânzare şi distribuţie a produselor, implementează politica de vânzare pentru produse şi propune planuri de eficientizare a activităţii.
  • Identifică segmentele de piaţă adecvate distribuţiei directe.
  • Propune măsuri concrete de optimizare a costurilor de distribuţie şi de creştere a forţei de vânzare.
  • Coordonează activitatea de colectare de informaţii de piaţă relevante despre poziţia produselor firmei şi a principalilor săi competitori.
  • Analizează oportunităţile spaţiului concurenţial în vederea identificării celui mai bun plasament pentru organizaţie şi pentru produsele comercializate de firmă (lărgimea pieţei, nivelul competiţional, game de clienţi stabili, noi oportunităţi).

  • Urmăreşte prin toate acţiunile crearea celei mai bune imagini pentru firmă şi pentru produsele comercializate de firmă.

  • Asigură o cunoaştere aprofundată a grupurilor specifice de clienţi şi a nevoilor acestora.
  • Analizează factorii care cresc profitul şi indicatorii de creştere a afacerii, precum şi modul în care sunt afectaţi aceşti factori.
  • Stabileşte conform structurii organizatorice şi a ROF sarcinile şi responsabilităţile personalului din subordine, în baza fişelor de post.
  • Negociază salariile personalului din subordine şi aprobă sistemul de bonusare conform Regulamentului Intern şi procedurilor specifice firmei.
  • Evaluează personalul din subordine, conform procedurii de evaluare a performanţelor.
  • Execută orice alte dispoziţii date de superiorul ierarhic în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei în limitele respectării temeiului legal.

Candidatul va avea cel puțin 5 ani vechime în domeniu.

Se oferă:
- pachet salarial atractiv și motivant, mașină de serviciu, pachet de bonusuri

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Mecanex SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Mecanex SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Mecanex SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?