Director Economic

AliRa Recruitment recruteaza pentru clientul sau, o importanta companie de distributie inputuri pentru agricultura, parte a unui grup multinational in plina expansiune, o pozitie de Director Economic pentru sediul din Timisoara.

      Profil candidat

  • Minim 3 ani experienta profesionala intr-o pozitie similira;
  • Studii universitare economice de finante contabilitate;
  • Cunostinte IFRS;
  • Excelente cunostinte ale legislatiei fiscale;
  • Cunostinte bune limba engleza;
  • Experienta in segmentul control gestiune, raportare;
  • Excelente abilitati ale operarii pachetului MS Office: Word si Excel.

Aptitudini si abilitati

  • Buna capacitate de organizare;
  • Capacitate de analiza;
  • Bune abilitati de comunicare;
  • Responsabilitate si integritate;
  • Capacitate de lucru in echipa, implicare, proactivitate;
  • Capacitatea de prioritizare si respectare a termenelor limita.
  • Abilitati manageriale;
  • Capacitatea de a lua decizii.

 Responsabilitati:

  • Coordonarea si supervizarea tuturor activitatilor contabile/financiare din companie;
  • Studierea permanenta a legislatiei in domeniul financiar-contabil si aplicarea ei in cadrul firmei;
  • Controlul si validarea declaratiilor si a altor interactiuni ale societatii cu autoritatile si partenerii;
  • Analizarea datelor financiare, identificarea tendințelor și a zonelor de risc, economii sau oportunități;
  • Implementarea si mentinerea unei politici de control al costurilor;
  • Furnizarea de analize si rapoarte catre management si Grup si mentinerea relatiei cu departamentul financiar al companiei;
  • Supervizarea activitatii de control al riscului financiar: solvabilitatea clientilor si furnizorilor etc;
  • Realizarea de raportari : bugetare, vanzari previzionale, inventare etc;
  • Mentinerea relatiei cu autoritatile;
  • Elaborarea si urmarirea implementarii strategiei si a procedurilor de lucru privind resursele umane din firma si integrarea lor in strategia generala a firmei.;
  • Prognoza si urmarirea fluxurilor de trezorerie pe termen lung si mediu in vederea fundamentarii bugetului prin instrumentele de trezorerie implementate in cadrul companiei;
  • Realizarea analizei rezultatului financiar al grupului;
  • Reprezentarea societatii in cazul controalelor financiare;
  • Verifica si semneaza seturile de documente pentru banci.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la ALIRA RECRUITMENT SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la ALIRA RECRUITMENT SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are ALIRA RECRUITMENT SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?