Director Financiar

Căutăm pentru clientul nostru, una dintre companiile de referință în producerea și comercializarea produselor de panificație din regiunea Nord-Est a României,

DIRECTOR FINANCIAR

Locație: Iași
Rolul este adresat și persoanelor care au disponibilitate pentru relocare sau navetă.

Nr. poziții vacante: 1

Cerințe:

- experienţă de minim 5 ani într-o poziţie de coordonare în domeniul financiar-contabil;
- studii superioare economice (Finanţe - Contabilitate);
- cunoștințe solide de legislație financiar - contabilă;
- cunoaşterea mecanismelor financiare specifice unui mediu organizațional/companii;
- abilități de interpretare ale fenomenelor/proceselor economice și de a identifica soluții viabile pe problemele financiare si fiscale;
- foarte bune abilități de gândire analitică și capacitate de sinteză;
- capacitate demonstrată de decizie şi asumarea responsabilităţii;
- foarte bune abilități de coordonare, planificare și organizare, atât a propriei activități cât și a unei echipe;
- o foarte bună cunoaștere a pachetului Microsoft Office și a programelor specifice de tip ERP. Cu titlu exemplificativ: SAP, Oracle, WizPro - Wizrom, Charisma;
- cunoștințe de limba Engleză - nivel mediu/avansat.

Constituie un avantaj:

- experiența anterioară în cadrul unor companii de producție;
- deținerea unei certificări profesionale în domeniul financiar-contabil (CECCAR, auditor financiar, ACCA, etc).

Responsabilități:

- coordonează și supervizează activitatea departamentului financiar-contabil al companiei;
- urmărește modificările legislative care pot avea influențe economice, financiare, contabile și fiscale asupra companiei, anticipează influențele și propune eventuale măsuri de optimizare;
- participă la executarea bugetelor, forecast-urilor și optimizarea proceselor financiare pe termen mediu/lung;
- verfică evoluția costurilor pe centre de cost și raportează diferențele față de buget către responsabilii de centru de cost și management;
- monitorizeaza profitabilitatea pe diverse zone (clienți, mărfuri, proiecte, echipe, etc) și propune soluții de optimizare a activității pe fiecare zonă în parte;
- monitorizeaza constant obiectivele companiei și corelarea acestora cu indicatorii financiari și propune măsuri de ajustare a costurilor sau a strategiilor de prețuri;
- participă la elaborarea și executarea rapoartelor periodice de management și analizează deviațiile față de buget;
- asigură corectitudinea inregistrarilor si raportarilor periodice interne (management, grup) si externe (institutii, auditori);
- menține legături active cu instituțiile statului cu atribuții în zona financiar-contabilă și fiscală, precum și cu instituțiile financiar-bancare, cu scopul de a identifica soluții optime pentru companie;
- ține legatura și colaborează cu departamentele conexe ale grupului, instituții ale statului și firmele de consultanță;
- reprezintă compania în fața organelor de control ale statului cu atribuții de control în domeniul financiar/contabil/fiscal;
- participă la conceperea și implementarea proiectelor legate de departamentul financiar.

Beneficii:

pachet salarial corelat cu performanța profesională;
- sistem de recompense și fidelizare, în linie cu politica companiei;
- suport în procesul de integrare organizațională;
- oportunitatea de a activa într-un domeniu de interes economico-social major.

Pentru mai multe informații despre companie, pozițiile vacante și serviciile pe care le oferim, vă rugăm să consultați site-ul nostru.

Train2Perform este o companie specializată în furnizarea de servicii profesioniste în domeniul Resurselor Umane. Echipa noastră oferă partenerilor de business soluții personalizate pentru optimizarea relațiilor interumane, acoperind următoarele domenii: recrutare și selecție de personal, training, consultanță și management al resurselor umane.

Director financiar

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la SC TRAIN TO PERFORM SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la SC TRAIN TO PERFORM SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are SC TRAIN TO PERFORM SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?