Director HSE

Functie de bază

Această poziție oferă lider strategic pentru compania Joint Venture în domeniile siguranței ocupaționale, siguranței comportamentale, siguranței proceselor, protecției împotriva incendiilor și performanței umane. Necesită abilități excelente de prezentare și de facilitare. Poziția dezvoltă politici, strategii și procese care promovează implementarea pentru a se asigura că procesele de siguranță sunt în vigoare pentru a obține rezultate de top în industrie. Această persoană este, de asemenea, responsabilă pentru analiza datelor HSE pentru a identifica tendințele pentru dezvoltarea de strategii și programe proactive pentru a aborda lacunele. În calitate de expert recunoscut în reglementările și procesele de sănătate și siguranță, această poziție oferă îndrumări organizației de producție și altor domenii de afaceri pentru a asigura conformitatea, a conduce performanța și cultura Goal Zero.

Această persoană se angajează în colaborare cu alți lideri JV în evaluarea performanței curente a sistemelor, proceselor și personalului lor de siguranță care lucrează cu personalul pentru a dezvolta și implementa schimbări pentru îmbunătățire. Individul participă activ cu asociațiile comerciale (de exemplu, autoritățile de reglementare, clienții și altele. În paralel, poziția monitorizează tendințele actuale de rafinare și petrochimie, evaluează extern și dezvoltă programe proactive ca răspuns la problemele emergente de siguranță.

Roluri și responsabilități

  • Dezvoltați elementele majore ale strategiei de siguranță a joint-venture-ului, inclusiv obiectivele derivate, KPI-urile, valorile adecvate și sistemele de monitorizare.
  • Interpretați datele, faceți recomandări pentru îmbunătățire și impulsionați implementarea.
  • Conduceți eforturile de identificare și de conducere a programelor care vizează îmbunătățirea performanței în materie de siguranță. Monitorizați rezultatele pentru a vă asigura că beneficiile sunt capturate și raportate în mod corespunzător
  • Revizuirea, actualizarea și întreținerea sistemelor de management pentru a încorpora elemente în conformitate cu strategia de excelență operațională.
  • Comparați întreprinderea în comun cu companiile externe și concepeți și implementați planuri pentru a reduce decalajele.
  • Dezvoltați și implementați procesul Goal Zero „LyondellBasell Way” care conduce la o abordare consecventă și modulară pentru susținerea îmbunătățirii performanței.
  • Dezvoltați o expertiză profundă în metodologia de conducere a performanței umane.
  • Concentrați-vă pe comportamentele umane pentru a crește performanța.
  • Oferiți formare/coaching bazate pe abilități.
  • Campion al comunității de management al cunoștințelor privind siguranța la locul de muncă.
  • Oferă comunicări structurate cu privire la tendințele și activitățile relevante.
  • Monitorizează și conduce închiderea decalajelor și îmbunătățirea la nivel global.
  • Servește ca lider de rețea pentru siguranța bazată pe comportament pentru siguranța avocaților din LyondellBasell și Joint Venture, atinge obiectivul LYB Goal Zero.
  • Se asigură că există sisteme adecvate de management al riscurilor și conștientizarea.

Min. Calificări

Candidatul ideal va avea următoarele calificări:

  • În mod ideal, o experiență de minim 20 de ani în gestionarea riscurilor HSE într-un mediu de fabrică chimică/petrochimică la scară mondială.
  • Contextul include roluri de conducere în HSE și operațiuni pentru o organizație MNC de cea mai bună calitate din China.
  • Se preferă experiență în domeniul chimic/petrochimic.
  • Bilanț puternic de rezultate durabile pentru China/organizația complexă regională cu active de producție.
  • Fundal puternic de siguranță a procesului.
  • Calificări tehnice/profesionale în inginerie și/sau management HSE.
  • Experiența în configurarea și implementarea unui sistem de management HSE într-o nouă întreprindere ar fi un real plus.
  • Experiență demonstrată de lucru într-un cadru JV, înțelegând astfel complexitatea echilibrării priorităților și utilizând punctele forte ale fiecărei companii partenere, compensând punctele slabe ale celorlalte preferate.
  • Perspicacitate puternică de conducere și capacitatea de a interacționa eficient cu liderii seniori și echipele mari pentru a influența rezultatele.
  • Experiență dovedită de lucru cu mai multe părți interesate (de exemplu, parteneri în asocieri în comun, guverne locale) pentru a obține rezultate.
  • Disponibilitatea de a călători frecvent pentru a sprijini implementarea, îmbunătățirea proceselor și dezvoltarea echipei în cadrul organizației.
  • Abilități excelente de comunicare, capacitatea de a prezenta idei într-un limbaj prietenos pentru afaceri și ușor de utilizat.
  • Persoana autentica cu integritate impecabila si nivel de profesionalism.
  • Stilul fără ego: cineva care pune interesele echipei mai largi și obiectivele companiei înaintea propriei agende personale.
  • Persoană încrezătoare, pricepută, bine pregătită, cu capacitatea de a se adapta rapid și de a promova obiectivele organizației la toate nivelurile.
  • Facilitator colaborativ, excelent constructor de relații, demonstrează compasiune și umilință.
  • Limbi: engleză și mandarină.

Educaţie

  • Licență în Administrarea Afacerilor, Inginerie sau un domeniu conex. O diplomă de master este foarte dorită.

Competențe

Formează echipe eficiente

Colaborează

Cultivează inovația

Orientarea către client

Da dovada de curaj

Aduce rezultate

Asigură responsabilitatea

Insuflă încredere și exemplifică integritatea

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la LyondellBasell pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la LyondellBasell pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are LyondellBasell locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?