Director National de Vanzari

Candidatul ideal

Suntem in cautarea unui nou membru al echipei manageriale in pozitia de Director National Vanzari. Candidatul selectat va face parte din echipa de management a companiei si va fi responsabil de atingerea indicatorilor de performanta la nivelul departamentului.

Profilul candidatului:

  • Experienta de top in managementul vanzarilor in cadrul unei companii mari;
  • Cunoaste in profunzime piata locala si mediul de afaceri romanesc;
  • Manager strategic - intelege cum functioneaza un business, stabileste foarte clar directiile pentru echipa, duce la bun sfarsit activitatea intr-un mod planificat si organizat;
  • Coordonare echipe – constituie avantaj coordonarea anterioara de manageri de echipe;
  • Bune abilitati de construire a echipelor eficiente;
  • Gandire structurata, orientata pe procese si rezultate;
  • Excelente abilitati de coordonare, planificare, organizare, comunicare si control;
  • Persoana proactiva, dinamica, cu bune abilitati de prezentare;
  • Persoana analitica, cu bune abilitati numerice si apetit pentru urmarirea si dezvoltarea diverselor sisteme de raportare cu ajutorul carora sa monitorizeze realizarile si sa ia decizii rapide de imbunatatire a performantelor echipei;
  • Abilitati excelente de leadership, capabil de a atrage echipa spre indeplinirea obiectivelor companiei si de a transmite entuziasmul angrenarii eforturilor in acest scop;
  • Cunostinte aprofundate de vanzari si negociere;
  • Permis conducere categoria B;
  • Studii: de preferat absolvent de liceu cu profil matematica-informatica, urmat de facultate in domeniul economic, tehnic sau farmacie/medicina – constituie avantaj.

Cerinte suplimentare:

  • Cunostinte Excel – cel putin nivel mediu;
  • Constituie avantaj cunoasterea pietei farma, a produselor, si a modului de negociere cu clientii si furnizorii specifici;
  • Respecta regulile de lucru, procedurile interne si se asigura de implementarea lor;
  • Reprezinta echipa in fata companiei, atrage dupa sine subordonatii prin propriul exemplu si motivandu-i in indeplinirea rezultatelor;
  • Are capacitatea de a motiva echipa, de a-i sustine in atingerea obiectivelor si de a le arata beneficiile individuale odata cu indeplinirea lor;
  • Recunoaste rezultatele echipei si isi asuma esecurile.

Descrierea jobului

Responsabilitati:

  • Conduce si organizeaza departamentul de vanzari;
  • Stabileste strategia de vanzare la nivel national, o comunica spre echipa si se asigura ca este inteleasa si pusa in aplicare intocmai;
  • Formuleaza obiective cantitative si calitative lunare, trimestriale si anuale pentru echipele de vanzari din subordine;
  • Implementeaza procese si proceduri eficiente in activitatea de vanzari;
  • Participa la intocmirea bugetului anual pe zona de vanzari impreuna cu Directorul General si Directorul Financiar; comunica echipei planurile lunare;
  • Monitorizeaza impreuna cu directorii regionali de vanzari evolutia vanzarilor intocmind rapoarte referitoare la rezultatelele obtinute si le transmite catre managementul companiei impreuna cu masurile de imbunatatire propuse;
  • Urmareste prin instrumentele puse la dispozitie de companie imbunatatirea permanenta a rezultatelor de vanzari si dezvolta continuu sistemele de raportare ce servesc echipei de vanzari in colaborare cu departamentul IT;
  • Actioneaza pentru dezvoltarea si promovarea echipei sale – evalueaza si acorda feedback permanent.

Descrierea companiei

Farmacia DONA este unul dintre cele mai apreciate nume în retailul farmaceutic din România, cu o reputație solidă construită în cei peste 25 de ani de activitate. În fiecare zi, în oricare dintre cele peste 320 de Farmacii DONA vei intra, vei fi întâmpinat cu atenție, grijă, dar mai ales cu respect. La fel ca tine, peste 2,5 milioane de pacienți trec lunar pragul Farmaciilor DONA.

Peste de profesioniști în domeniul sănătății lucrează în Grupul DONA, cu toții find devotați unui scop comun, acela de a asigura servicii farmaceutice la cel mai înalt nivel calitativ.

Alătură-te și tu echipei DONA!

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la FARMACIILE DONA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la FARMACIILE DONA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are FARMACIILE DONA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?