Gradul

GS2

Tip de membru al personalului/afiliat

Motiv

general de serviciu Temporar > Miscare temporară/ numire

Nivel

de dificultate H (fără dificultăți)

Tip de

familie Familie

Locație rezidențială (dacă este cazul) Se

acceptă munca de la distanță

Fără

Data de începere țintă

2023-02-01-08:00

Sfârșit țintă Data

2023-12-31-08:00 Data de încheiere a postării

postului

16 februarie 2023

Descrierea postului standard

Cadrul organizațional al șoferului și relațiile de muncă Șoferul din Oficiul ICNUR este în mod normal supravegheat direct de către Ofițerul Administrativ/Asociat/Asistent sau un alt membru al personalului atunci când amploarea Operațiunii o impune. Pe lângă conducere, titularul este responsabil pentru întreținerea și întreținerea vehiculului (vehiculelor) UNHCR desemnat(e) conform îndrumărilor tehnice și specificațiilor stabilite de organizație. El/ea trebuie să urmeze instrucțiunile stricte și îndrumările de securitate oferite de supervizor. În timp ce funcția de bază a șoferului este de a conduce vehiculele oficiale ale ICNUR, acesta poate fi chemat să efectueze întreținere și reparații minore ale vehiculelor UNHCR. Șoferul are contacte regulate cu personalul din cadrul Oficiului ICNUR și cu alții (inclusiv parteneri, autorități guvernamentale etc. ) în afara ICNUR care implică un schimb limitat de informații. Toți membrii personalului ICNUR sunt responsabili să își îndeplinească sarcinile, așa cum se reflectă în fișa postului. Ei fac acest lucru în cadrul autorităților lor delegate, în conformitate cu cadrul de reglementare al ICNUR, care include Carta ONU, Statutul și regulile personalului ONU, politicile și instrucțiunile administrative ale UNHCR, precum și cadrele relevante de responsabilitate. În plus, membrii personalului trebuie să își îndeplinească responsabilitățile într-o manieră compatibilă cu competențele de bază, funcționale, interfuncționale și manageriale și cu valorile de bază ale UNHCR de profesionalism, integritate și respect pentru diversitate. Atribuții - Conduce vehicule UNHCR pentru transportul pasagerilor autorizați, livrează și colectează documente și alte articole. - Întâlnește personalul oficial din aeroporturi sau alte locații și facilitează formalitățile de imigrare și vamă, după cum este necesar. - Efectuează întreținerea de zi cu zi a vehiculelor alocate; verificați uleiul, apa, bateria, frânele, anvelopele etc. și asigurați-vă că vehiculele UNHCR desemnate sunt demne de drum sau căi navigabile și sunt menținute la standardele de securitate stabilite. - Efectuați reparații minore, aranjați alte reparații și asigurați-vă că vehiculul este păstrat curat. - Asigurați-vă că sunt luate măsurile cerute de reguli și reglementări sau alte proceduri locale în cazul implicării într-un accident. - Înregistrați călătoriile oficiale, kilometrajul zilnic, consumul de gaz, schimburile de ulei, ungere etc. - Asigurați-vă că instrucțiunile și îndrumările de securitate furnizate de supervizor și punctul focal de securitate sunt respectate cu strictețe. - Asigură documentație valabilă pentru pasageri, articole sau marfă în vehicul. - Îndeplinește alte sarcini conexe, după cum este necesar. Calificări minime Ani de experiență/Nivel de diplomă Pentru G2D - 2 ani de experiență relevantă cu absolvire a studiilor primare sau a diplomei de liceu sau a unei domenii superioare de studii Nu se aplică Certificate și/sau permise *Permise de conducere; (Certificatele și permisele marcate cu asterisc* sunt esențiale) Experiență relevantă în muncă Esențială Permis de conducere, cunoaștere a regulilor și reglementărilor de conducere. De dorit Nu este specificat. Abilități funcționale * DV-Reguli și regulamente de conducere DV - Abilități mecanice de bază a vehiculelor; (Abilitățile funcționale marcate cu un asterisc* sunt esențiale) Cerințe lingvistice pentru posturile profesionale internaționale și de serviciu pe teren: Cunoașterea limbii engleze și a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleza. Pentru locuri de munca National Professional: Cunoașterea limbii engleze și a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleză și limba locală. Pentru locurile de muncă din serviciul general: cunoașterea limbii engleze și/sau a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleza. Toți membrii forței de muncă ICNUR trebuie să contribuie, individual și colectiv, la un mediu de lucru în care fiecare persoană se simte în siguranță și împuternicită să își îndeplinească sarcinile. Aceasta include demonstrarea lipsei de toleranță față de exploatarea și abuzul sexual, hărțuirea, inclusiv hărțuirea sexuală, sexismul, inegalitatea de gen, discriminarea și abuzul de putere. În calitate de indivizi și de manageri, toți trebuie să fie proactivi în prevenirea și răspunsul la comportamentul inadecvat, să sprijine dialogul continuu cu privire la aceste chestiuni și să vorbească și să caute îndrumări și sprijin din partea resurselor relevante ale UNHCR atunci când apar aceste probleme. Aceasta este o descriere standard a postului pentru toate posturile UNHCR cu acest titlu de post și acest nivel de clasă. Contextul operațional poate conține calificări suplimentare esențiale și/sau de dorit legate de operațiunea și/sau poziția specifică. Orice astfel de cerințe sunt încorporate prin referință în această fișă a postului și vor fi luate în considerare pentru selecția, lista scurtă și selecția candidaților.

Profilul candidatului dorit
  • Experiență de muncă (experiență relevantă pentru funcție și expunerea la munca umanitară în general)
  • Educație relevantă pentru criteriile și sarcinile specificate în fișa postului
  • Limba (cuprinderi excelente de limba romana si engleza)

Autorizație funcțională

Această poziție nu necesită o autorizație funcțională

Limbi necesare (abilitatea generală de așteptat este de cel puțin nivelul B2)

Limbi dorite

Abilități

Calificări suplimentare

DV - Abilități de mecanică de bază a vehiculului, DV - Reguli și regulamente de conducere

Educație

Certificari

Permis de conducere - Alte locuri de

muncă Experienta

UNHCR Salary Calculator

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UNHCR, the UN Refugee Agency pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UNHCR, the UN Refugee Agency pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UNHCR, the UN Refugee Agency locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?