Employment type:Regular

Employment time:Full-time

Percentage of time the position involves travel:0%

Percentage of time the position allows for working off-site:0%

Job category:Financial Specialists

Job industry:Other - Not Specified

Description

Responsabilitati:

  •  Verificarea si procesarea taxelor vamale pentru BUH IATA in aplicatiile locale.
  •  Emiterea de facturi fiscale pentru toate importurile venite prin BUH IATA, pentru care DHL plateste in contul Vamii Romane, in numele clientului, contravaloarea declaratiei vamale.
  • Introducerea in Duty Billing a corectiilor la facturi, a platilor efectuate de catre clienti, precum si a datelor de facturare ale clientilor.
  •  Mentinerea unei legaturi permanente cu agentii de import in vederea verificarii si confirmarii platilor efectuate de catre clienti, mentinerea legaturii cu autoritatile Vamale, precum si cu alte departamente implicate.
  • Asigurarea colectarii promte a tuturor declaratiilor vamale in contul vamii si transportarea lor catre autoritatile financiare din Vama Otopeni pentru inregistrare in conformitate cu programul zilnic de plati

Skills & experience

Cerinte:

  •  Cunostinte /experienta de lucru in domeniul Financiar reprezinta un plus
  • Foarte buna atentie la detalii
  • Cunostinte avansate de operare PC (Excel, Access)
  • Capacitate de lucru sub presiune
  • Persoana dinamica si foarte organizata

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la DHL International Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la DHL International Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are DHL International Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?