Economist contabil junior

Candidatul ideal / Cerinte:

- Studii superioare economice finalizate sau in curs de finalizare
- De preferat experienta pe o pozitie similara de contabilitate;
- Buna cunoastere a aplicatiilor Microsoft Office (Excel – nivel avansat);
- Obligatoriu cunostinte de contabilitate primara (facturi, avize, ordine de deplasare etc.);
- Persoana dinamica, responsabila si organizata;
- Usurinta in lucrul cu cifre si cunoasterea unui program de gestiune / contabilitate in vederea adaptarii la aplicatia companiei;
- Capacitate de analiza, sinteza si incadrare in termene;
- Orientare și motivare către client și rezultate;
- Capacitate de organizare și planificare a sarcinilor și priorităților.

Descrierea jobului / Responsabilitati:

- Verificarea conformitatii tuturor documentelor contabile primite sau emise;
- Emiterea de facturi catre clienti;
- Note contabile inregistrare facturi furnizori diversi( facturi de utilitati , combustibil, piese de schimb , reparatii , servicii , protocol , publicitate )
- Evidenta stocurilor, intocmirea si verificarea stocurilor de marfa impreuna cu personalul administrative; inventare
- Preluarea comenzilor venite din partea echipei de vanzari si pregatirea lor in conformitate cu procedurile interne
- Evidenta clientilor si furnizorilor si mentinerea legaturii permanente cu clientul in vederea obtinerii unor situatii financiare corecte;
- Verifica in programul de gestiune – contabilitate situatia clientilor: facturi neincasate, alocari de discount-uri, retururi;
- Raportare contabila catre managerul direct si pregatirea documentelor catre firma de contabilitate externa;
- Lucrul cu documente specifice: facturi, chitante, bonuri fiscale, extrase, dispozitii de plata, ordine de deplasare si alte documente ce tin de zona contabilitatii primare;
- Arhivarea documentelor; activităţi administrative; primirea si trimiterea corespondentei;
- Emiterea ordinelor de compensare, operarea si evidenta acestora;
- Inregistrarea extraselor de cont, verificarea inregistrarilor in contabilitate a extraselor;
- Verificarea soldului tuturor conturilor din balanta;
- Alte responsabilitati stabilite prin fisa postului.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la DOMENIILE SAHATENI S.R.L. pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la DOMENIILE SAHATENI S.R.L. pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are DOMENIILE SAHATENI S.R.L. locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?