Electrician mentenanta statii medie tensiune

Candidatul ideal

Studii si Certificat de calificare in meseria de electrician
Experienta de cel putin un an pe un post de electrician
Cunoasterea procedurilor operationale si instructiunilor tehnice interne specifice activitatii de mentenanta/reparatii/montaj.
Cunoasterea normelor si instructiunilor tehnice interne care reglementeaza montajul / repararea echipamentelor electrice in constructie speciala;
Cunoaste si aplica politica de HSEQ si obiectivele societatii, documentele Sistemului de management al calitatii, Protectia Muncii si pentru Situatii de urgenta aplicabile, legislatia valabila, aplicabile pe domeniul de activitate.
Limba engleza sau franceza – nivel de baza (pentru obiectivele din strainatate)
Rezistenta la efort prelungit, echilibru, calm, capacitate de adaptare, flexibilitate, onestitate, spirit de echipa, constiinciozitate, dorinta de a realiza mai mult, de invatare si perfectionare continua

Descrierea jobului

Postul este in Pitesti, la punctele de lucru ale clientului (oil&gas) si raporteaza Sefului de Atelier sau Coordonatorului Dispeceratului DELC, dupa caz.

Misiunea postului: Efectueaza monitorizarea funcţionării echipamentelor electrice, executarea operaţiilor de intretinere/reparatii şi manevrelor într-o instalaţie electrică / statie electrica.

Executarea lucrarilor de monitorizare/manevre, reparatii/revizii si montaj/service pentru asigurarea functionarii instalatiilor electroenergetice din toate instalatiile tehnologice sau alte obiective ale Clientilor IMSAT. In cazul in care lucreaza in cadrul unei echipe, poate fi desemnat sef de lucrare de catre seful caruia i se subordoneaza, avand responsabilitatea sa ia masurile tehnice si organizatorice corespunzatoare pentru realizarea in conditii normale a lucrarii, conform normelor tehnice in vigoare, cu respectarea masurilor de protectia muncii si PSI dar si a normelor HSEQ.
Are urmatoarele atributiuni si obligatii:
Supravegheaza si controleaza echipamentele electrice aferente instalatiilor tehnologice;
Executa manevre si operatiuni de puneri / scoateri sub / de sub tensiune pentru echipamentele electroenergetice in conditii de siguranta;
Executa interventii in caz de avarie sau prevenire de avarie la echipamentele electrice aferente instalatiilor tehnologice pe care le are in intretinere si exploatare;
Executa revizii tehnice sau reparatii planificate sau accidentale in statiile electrice, la tablouri electrice, instalatii electrice de iluminat exterior si interior, transformatoare de putere, cabluri de joasa si medie tensiune, motoare electrice, aparate de comutatie si protectie, montaj poduri de cabluri, baterii de condensatoare, etc.;Lucrarile se executa pe baza de: autorizatie de lucru – AL, Procese Verbale – PV, Atributii de serviciu – AS, Instructiuni Tehnice Interne de Protectia Muncii, ITI – PM; Proiecte furnizate si / sau avizate de catre Beneficiar/Client.
Poate executa la dispozitia sefului ierarhic, individual sau in cadrul unei echipe, lucrari electrice la instalatiile tehnologice ale Clientilor IMSAT;
Poate executa la dispozitia sefului ierarhic si lucrari de constructii - montaj echipamente electrice: echiparea si montajul tablourilor si aparatelor electrice, instalatii de forta si comanda, instalatii iluminat, instalatii de impamintare, pozat cabluri, conexiuni;
Trebuie sa cunoasca principalele caracteristici tehnice ale utilajelor, instrumentelor si aparatelor de masura, dispozitivelor si instalatiilor din dotarea IMSAT si sa-si insuseasca modul lor de utilizare;
este raspunzator de efectuarea intregului volum de masuratori si de verificari stabilit, precum si de corectitudinea si precizia acestora. Va pune la dispozitia sefului ierarhic toate datele si informatiile necesare in legatura cu lucrarea executata;
Este obligat sa utilizeze timpul de munca exclusiv in scopul productiei pentru realizarea volumului de munca atribuit. Nu are voie sa paraseasca locul de munca fara aprobarea sefului ierarhic;
participa la instructajele de protectia muncii si ., la prelucrarile si informarile privind incidentele tehnice si accidentele de munca.
Participa la toate formele de instruire profesionala, perfectionare, examinare sau autorizare, organizate de catre societate;
Este raspunzator de calitatea lucrarii executate si de incadrarea in termenul stabilit pentru realizarea acesteia;
lucreaza in schimburi de 8 ore cand activitatea este , cu asigurarea repaosului saptamanal conform prevederilor legale.

Se ofera un salariu atractiv, bonuri de masa, al 13lea salariu, mediu de lucru profesionist, asigurare de viata, pachet de servicii medicale la o clinica privata.

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la IMSAT SA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la IMSAT SA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are IMSAT SA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?