Embedded Computer Vision Engineer for Self-Driving Vehicles, Engineering Center, Cluj

Descrierea Companiei

La Bosch, modelăm viitorul inventând tehnologii și servicii de înaltă calitate care stârnesc entuziasm și îmbogățesc viața oamenilor. Indiferent dacă este vorba de Conducere automată, Mobilitate electrică și conectată, IoT sau Conectivitate, ideile noastre fac conducerea mai sigură și mai confortabilă decât oricând. Acest lucru este posibil doar cu ajutorul a peste 1000 de ingineri talentați de la Bosch Engineering Center Cluj specializați în software, hardware și mecanică și inginerie de fiabilitate, care lucrează strâns împreună cu alte Centre de Inginerie din cadrul Bosch și cu Uzina Bosch din Cluj pentru a oferi produse unice. și soluții AIoT pentru clienții noștri din întreaga lume.

Deci, sunteți gata să modelați viitorul mobilității împreună cu noi? Hai să vă spunem mai multe. Promisiunea noastră față de asociații noștri este solidă: creștem împreună, ne bucurăm de munca noastră și ne inspirăm reciproc. Alăturați-vă și simțiți diferența.

Descrierea postului

În prezent, căutăm un inginer de viziune computerizată încorporată pentru vehicule autonome care să lucreze în cadrul echipei noastre.

Suntem o echipă puternică de profesioniști cu activități care merg de la percepția video încorporată, folosind algoritmi de învățare automată și computer vision 3D, tehnologie de bază pentru conducerea asistată și automatizată (orientată către diverse platforme mobile precum mașini, motociclete etc.), până la date. soluții de inginerie și cloud.

Deoarece viziunea computerizată și algoritmii de învățare automată necesită multă putere de calcul, o parte cheie a unui produs de percepție video încorporat este capacitatea de a încadra toți acești algoritmi într-o platformă încorporată, prin diverse scheme de paralelizare și optimizare.

În rolul tău vei:

  • Veți proiecta, implementa și optimiza algoritmi de viziune computerizată și de învățare automată pentru sistemele de asistență pentru șofer bazate pe video și pentru vehicule cu conducere autonomă
  • Veți implementa și optimiza tehnologii de procesare video mono și stereo integrate în timp real bazate pe viziunea computerizată de ultimă generație (ex: stereoviziune și structură din mișcare, reconstrucție 3D, geometrie proiectivă, metode numerice, procesare și urmărire a datelor 3D, calibrarea camerei) și metode de inteligență artificială (de exemplu: învățare automată pentru detectarea și clasificarea obiectelor, segmentarea semantică a scenei)
  • Veți obține evaluări de performanță ale algoritmilor optimizați de viziune computerizată și de învățare automată
  • Veți valida și evalua rezultatele utilizând cadre de simulare automată offline, online direct pe platforma țintă, precum și folosind vehicule de testare Bosch.

Stack de tehnologie:

  • Limbaje de programare: C/C++
  • Țintă – CPU: ARM Cortex A family sau similar
  • Țintă – Acceleratoare hardware: DSP-uri, GPU-uri, Acceleratoare de rețele neuronale etc.
  • Sistem de versiuni: Git
  • Diverse instrumente și simulatoare de la furnizorii noștri de SoC auto

Calificări

  • Licență sau master în informatică, informatică, matematică, automatizare și informatică industrială, electronică și telecomunicații sau comparabil
  • Ai cel puțin 2 ani de experiență în Dezvoltare Software pentru Sisteme Embedded
  • Ai algoritmi buni, structuri de date și cunoștințe de proiectare software
  • Aveți experiență în viziune computerizată, procesare a imaginilor, învățare automată, învățare profundă sau metode numerice
  • Aveți experiență în programarea C/C++ pentru diverse micro-arhitecturi
  • Ai experiență cu cel puțin un sistem de versiuni (Git, SVN)
  • Aveți cunoștințe despre mai multe tehnici de optimizare pentru cel puțin o platformă încorporată cu scopul de a obține performanță în timp real
  • Aveți experiență în programarea paralelă/multi-threading, sincronizarea firelor și programarea
  • Cunoștințele de programare în limbaj de asamblare reprezintă un plus
  • Sunteți orientat spre echipă, dând dovadă de inițiativă, perseverență și atenție la detalii
  • Sunteți colaborativ, autonom, proactiv și structurat, cu abilități excelente de rezolvare a problemelor
  • Sunteți auto-organizat și capabil să estimați, să prioritizați și să programați propriile sarcini
  • Cunoașterea limbii engleze este obligatorie. Cunoștințele germane reprezintă un plus.

Este bine sa ai:

  • Sunteți pasionat de vehicule cu conducere autonomă, tehnologii video, algoritmi, software, date
  • Ai o mentalitate inginerească și un interes puternic pentru noile tehnologii
  • Aveți know-how sau dorința de a afla mai multe din unul dintre următoarele domenii: recunoașterea modelelor, procesarea semnalului, geometrie computațională, statistică etc.
  • Ai abilități de programare GPU (CUDA, OpenCL)
  • Dețineți cunoștințe de programare de nivel scăzut (DSP-uri, FPGA-uri)
  • Aveți cunoștințe despre seturile de instrucțiuni SIMD
  1. MMX, SSE, AVX - pentru platforme bazate pe x86, x64
  2. Neon, SVE, Helium - pentru platforme bazate pe ARM

Informații suplimentare

Lucrul hibrid este noul mod de lucru! Oferim spații de birou super drăguțe și confortabile, totuși puteți lucra și de acasă dacă aveți chef (70% lucru la distanță)

Beneficiile noastre #LikeABosch:

  • 25 de zile de concediu anual
  • Abonament medical
  • Asigurare de accident
  • Un buget lunar care poate fi utilizat pentru mai multe servicii diferite pe o platformă de beneficii online
  • Bonus anual
  • Bonus de relocare
  • Reduceri la prânz
  • Activități sportive și inițiative de bunăstare
  • Antrenamente tehnice și soft
  • Acces la platforme de e-learning
  • Programe locale și globale de dezvoltare a carierei
  • Abonament Bookster

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Bosch Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Bosch Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Bosch Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?