ESG Research Senior Analyst

Despre Rol

Echipa de Relații cu emitenții este responsabilă de gestionarea comunicării Sustainalytics cu comunitatea corporativă. Echipa este localizată în cadrul Departamentului de experiență corporativă și are relații cu toate celelalte departamente ale firmei. Suntem o echipă în creștere și căutăm membri ai echipei motivați să învețe despre ESG și să ne ajute să ne dezvoltăm relațiile cu companiile pe care le evaluăm.

Responsabilitatile locului de munca

  • Ajută la menținerea unei baze de date de relații cu clienții pentru a gestiona contactele și comunicațiile corporative;
  • Colaborați cu dezvoltatorii de portaluri web pentru a rezolva erorile utilizatorilor asociate cu portalul Sustainalytics pentru companii;
  • Rezolvați întrebările corporative în timp util.

Calificări

  • O diplomă de licență în orice disciplină;
  • Abilități puternice de comunicare verbală și scrisă în limba engleză;
  • Preferă experiență de asistență pentru clienți;
  • Se preferă experiență cu software CRM precum Microsoft Dynamics, Salesforce sau Zendesk;
  • Abilitatea de a lucra cu colegii aflați în diferite locații de birou și în diferite fusuri orare;
  • Abilități analitice puternice și o atitudine creativă, de rezolvare a problemelor;
  • Cunoștințe în Microsoft Word, Outlook, PowerPoint și Excel;
  • Alinierea la misiunea, viziunea și valorile Sustainalytics.

Este bine sa ai

Experiență în industria ESG sau în industrii conexe.

Despre noi

Sustainalytics este o companie Morningstar dedicată investițiilor responsabile, cu o experiență de peste 25 de ani în cercetarea și ratingurile ESG. Având o bază extinsă de clienți între manageri de active, proprietari de active și bănci de investiții, misiunea noastră este să oferim informațiile necesare investitorilor și companiilor pentru a lua decizii mai informate care să conducă la o economie globală mai justă și mai durabilă.

În calitate de centru de excelență ESG al Morningstar, suntem responsabili pentru succesul comercial și inovarea produselor sale ESG, precum și pentru strategia generală ESG.

În aceste vremuri, ne bazăm pe întâlniri virtuale ale echipei și practici de management, precum și pe un program de prieteni la distanță, pentru a sprijini o integrare ușoară în birourile noastre virtuale. Noi membri ai echipei sunt incluși și își încep prima zi cu compania din siguranța caselor lor.

Pentru mai multe informații, vizitați www.sustainalytics.com

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Sustainalytics pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Sustainalytics pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Sustainalytics locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?