Expert Conformitate/ Compliance Officer

nespecificat

Candidatul ideal

Ai experienta pe un post similar? Esti o persoana cu bune abilitati dе analiza, esti atent la detalii, proactiv si organizat?

Profilul candidatului:
- studii superioare juridice sau economice
- minim 3 ani experienta pe un post similar
- cunostinte avansate despre legislatia specifica aplicabila in domeniul KYC/AML/CFT pentru IFN
- abilitati numerice, dе analiza si sinteza
- atentie ridicata la detalii
- abilitati dе organizare si gestionare a termenelor limita
- atitudine pozitiva şi orientare spre rezultate
- abilitati dе relationare si lucru in echipa
- abilitaţi dezvoltate dе operare calculator pachet MS Office

Descrierea jobului

<еm>Responsabilitаti:
- аnalizeаzа lеgislаtiа specificа аplicabila in domеniul AML/CFT si participа lа еlаborarеa, аctuаlizаreа si implеmentarea reglementarilor interne privind cunoasterea clientelei, prevenirea splarii banilor, finantarii actelor de terorism
- asigura implementarea la nivel local a politicilor in domeniul cunoasterii clientelei, prevenirii spalarii banilor, sanctiuni si embargouri si orice alte politici incidente
- analizeaza situatiile de neconformitate si informează Directoratul despre orice incalcare a reglementarilor legale si a celor interne in domeniul KYC/AML/CTF
- asigura implementarea masurilor dispuse de autoritatile de supraveghere pe linia prevenirii spalarii banilor si finantarii actelor de terorism si a recomandarilor auditului intern si extern
- prezinta periodic catre Directorat un raport privind activitatea desfasurata in domeniul AML/CFT/KYC si riscurile identificate si propune masuri de diminuare a riscurilor si masuri de prevenire sau masuri corective
- verifica si actualizeaza evidentele privind entitatile ale caror operatiuni sunt interzise/ supuse autorizarii/ aflate sub incidenta sanctiunilor internationale
- gestioneaza politicile, procedurile si incidentele Whistleblower
- gestioneaza politicile, procedurile si eventualele incidente din aria Conflictelor de Interese

Beneficii:
- Apartenenta la o companie ce vizeaza in primul rand un impact social prin sustinerea dezvoltarii micilor intreprinzatori
- Dezvoltarea unei cariere in domeniul financiar-bancar
- Mediu de lucru dinamic si modern
- Membru al unei echipe de profesionisti
- Apartenenta la un mare grup international din domeniul financiar-bancar – BCR/Erste Group

BCR Social Finance (GBC) este o institutie financiara nebancara (IFN), infiintata in octombrie 2009. In prezent ea reprezinta asocierea dintre good.bee Holding GmbH (99,995%) si Erste Bank Beteiligungen GmbH (0.005%). BCR Social Finance este supusa legislatiei specifice si regulamentelor emise de catre si sub supravegherea Bancii Nationale a Romaniei.

good.bee Holding GmbH (www.goodbee.com) este componenta de incluziune financiara a Grupului Erste (60%) si Fundației ERSTE (40%). Infiintata in 2008 de catre Fundatia ERSTE si Grupul Erste, sarcina sa principala este de a dezvolta solutii inovatoare care sa darame barierele de incluziune financiara a persoanelor si intreprinderilor mici din Europa Centrala si de Est, prin extinderea serviciilor financiare potrivite si competente catre intreprinderile sociale si persoanele dezavantajate.

De-a lungul celor aproape 200 de ani de existenta, Grupul Erste a mentinut constant o componenta sociala semnificativa in activitatile sale. Simplul fapt ca cel mai mare actionar in cadrul grupului Erste a fost si este Fundatia ERSTE demonstreaza pastrarea acestei identitati.GOOD.BEE CREDIT IFN S.A. desfasoara activitati de micro-creditare.

MISIUNE

Ne dorim sa sprijinim oamenii intreprinzatori sa isi desfasoare si sa isi dezvolte activitatile care le aduc profit, prin acces la micro-credite, contribuind astfel la bunastarea lor, dar si a comunitatilor din care acestia fac parte.

OBIECTIVE

Obiectivul nostru principal este sa asiguram micilor intreprinzatori atat din zonele rurale cat si urbane acces la servicii financiare de calitate atunci cand au nevoie, intr-un mod simplu, flexibil si rapid, pentru a-si dezvolta cu succes activitatile.