Expert (securitate/rezilienta cibernetica)

BNR CENTRALA

1 post de EXPERT  (cu atribuții în domeniul securității informației, securității cibernetice și rezilienței cibernetice pentru infrastructurile pieței financiare operate de BNR) LA DIRECȚIA PLĂȚI, SERVICIUL ADMINISTRARE TARGET 2

INSCRIEREA CANDIDAŢILOR
INFORMAŢII DETALIATE privind condiţiile de participare, documente necesare, procedura de desfăşurare a procesului de recrutare, tematică şi bibliografie sunt disponibile accesând pagina de internet a Băncii Naționale a României – calea BNR/Carieră/Posturi vacante/Expert (cu atribuții în domeniul securității informației, securității cibernetice și rezilienței cibernetice pentru infrastructurile pieței financiare operate de BNR)/Direcţia plăți/ Serviciului administrare TARGET2j, termen limită pentru primire a aplicaţiilor 9 martie 2020.

DOCUMENTELE NECESARE ÎNSCRIERII se transmit, exclusiv, pe adresa de e-mail menţionată pe pagina de internet a BNR până la data de 9 martie 2020 (inclusiv).

Menţionăm că Banca Naţională a României nu va procesa datele personale incluse în conţinutul CV-urilor transmise prin intermediul platformei Bestjobs.

Studii şi experienţă

  • studii superioare absolvite cu examen de licență;
  • experiență profesională de minimum 4 ani pe posturi cu studii superioare, preferabil în domeniul de operare IT&C a sistemelor de plată și decontare, securității informației, securității cibernetice și/sau rezilienței cibernetice;
  • constituie un avantaj studiile de master și/sau doctorat în domeniul securității informației și/sau securității cibernetice și/sau deținerea de certificări de securitate cibernetică (CISM, CISSP, CCNA Security, CEH etc.), certificări în implementarea sau auditul de securitate bazate pe standardul ISO27001;
  • cunoștințe de operare pe calculator: utilizarea pachetului Microsoft Office, Internet;
  • cunoașterea limbii engleze;
  • capacitate de analiză, sinteză și asimilare rapidă a informației;
  • disponibilitate pentru a lucra în echipă, abilități de comunicare și inițiativă.

Alte condiţii de înscriere
• declararea calității de angajat în Banca Naţională a României a rudelor până la gradul al doilea şi/sau a soţului/soţiei. Aplicaţia dumneavoastră va fi analizată de Direcţia resurse umane în vederea evitării apariţiei unui conflict de interese;
• să nu fi  participat la mai mult de 3 procese de recrutare organizate de Banca Naţională a României, în ultimii doi ani anterior datei de depunere a aplicaţiei;

• să nu fi fost declarat respins la interviul susţinut cu reprezentanţii Direcţiei resurse umane sau la interviul susținut cu reprezentanții structurii de specialitate, în ultimii doi ani anterior datei de depunere a aplicaţiei.

Descrierea jobului:

Atribuţiile principale ale postului

  • participă la activitățile de evaluare a riscurilor de securitate a informației (inclusiv riscurile care ar putea afecta datele personale) și a riscurilor care ar putea afecta reziliența cibernetica a infrastructurilor pieței financiare deținute și operate de BNR (IPF-BNR);
  • contribuie la gestiunea, întreținerea, revizuirea și dezvoltarea documentației sistemului de management al securității informației aferent IPF-BNR;
  • revizuiește și elaborează politici, linii directoare, proceduri și instrucțiuni de lucru în domeniul securității informației și rezilienței cibernetice pentru IPF-BNR;
  • participă la pregătirea și derularea testării securității informației și rezilienței cibernetice aferente IPF-BNR, analizează rezultatele și formulează recomandări pentru îmbunătățirea securității IPF-BNR.

PRECIZĂRI
• niciun candidat nu poate fi înscris în acelaşi timp la 2 sau mai multe procese de recrutare organizate de BNR;
• transmiterea documentelor prin e-mail (pe adresa ) nu determină înscrierea implicită în procesul de recrutare;
• confirmarea înscrierii realizată în urma verificării îndeplinirii condiţiilor solicitate se face exclusiv prin transmiterea de către Direcţia Resurse Umane a unui e-mail în termen de maximum 3 zile lucrătoare de la primirea documentelor.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Banca Nationala a Romaniei pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Banca Nationala a Romaniei pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Banca Nationala a Romaniei locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?