Finance Manager

Cautam o persoana serioasa, motivata, ordonata, atenta la detalii, cu abilitati excelente de comunicare care sa se alature echipei noastre de la Carniprod Tulcea.

Rolurile si responsabilitatile principale ale postului:

o Supervizeaza activitatea departamentelor de contabilitate & trezorerie, se asigura de aplicarea procedurilor si politicilor la nivel de grup

o Intocmeste raportarea financiara lunara (P&L,Bilant intern, Capital de lucru, Cash Flow), o trimite la grup conform termenelor agreate si analizeaza abaterile față de anul precedent, precum și față de buget

o Urmărește profitabilitatea sectoarelor de activitate/business units, efectueaza simulari de profitabilitate si propuneri de ajustare a prețurilor de vânzare

o Calculeaza costul efectiv de productie lunar pentru produse finite si semifabricate

o Intocmește bugetul anual de venituri și cheltuieli, precum si revizuirile periodice (trimestriale) bugetare

o Supervizează operațiunile de inventariere a patrimoniului si valorifică rezultatele inventarierii

o Persoana de contact cu autoritațile (dpvd. financiar), auditor, banci, statistica, etc.

o Urmareste desfășurarea contractelor de finantare; intocmește documentele pentru proiectele viitoare de finanțare

o Efectuează calcule și analize de eficiență a activității operationale (ex. eficiența rutelor de distribuție, profitabilitatea magazinelor, etc.)

o Monitorizeaza activitatea celorlalte departamente din punct de vedere financiar (de ex. urmărește viteza de rotație a stocurilor si a prețutilor de achiziție, a creanțelor față de clienți si a termenelor de plată a furnizorilor)

o Întocmește estimarea pe termen scurt a fluxului de numerar (intrari/iesiri)

Alte responsabilitatile ale postului:

o Back-up pentru ceilalti colegi din departament

o Persoana de contact cu colegii de la sediul central

o Managementul oamenilor

Cerintele postului:

Experienta: intr-o pozitie similara min. 3 ani;

Studii:”Stiinte Economice”, Facultatea de Contabilitate, sau Finante banci;

Competente operare computer: excelenta cunoastere a pachetului MS Office, experienta de lucrul cu sisteme informatice financiar-contabile;

Cunoştinţe teoretice si practice de contabilitate,

Bun cunoscator in aplicarea legislatiei financiar-fiscal-contabile

Disponibilitate pentru program prelungit in situatii de inchidere si raportare

Cunoştinţe de limba engleză - nivel basic

Capacitatea de organizare şi prioritizare a activităţilor cu respectarea termenelor limită

Calitati de analiza analitica si sintetica a activitatii profesionale.

Competente comportamentale: responsabilitate, demonstreaza competente de lucru in echipa, initiativa, comunicare, flexibilitate, seriozitate, orientare pe obiective si rezultate, bun control al situatiilor de presiune.

Constituie un avantaj:

- Experienta anterioara intr-o companie de productie din FMCG sau din agricultură sau retail

- Experienta de operare in ERP, constituie un avantaj

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Scandia Food pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Scandia Food pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Scandia Food locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?