FP&A Financial Analyst

Bună!

Înainte de a intra în propunerea noastră, vă mulțumim că ți-ai acordat timp pentru a citi anunțul nostru de locuri de muncă și pentru că te-ai interesat de Vertiv! Interesul nostru este să avem nu numai o afacere înfloritoare și să oferim clienților noștri de înaltă calitate, ci și o echipă implicată care să promoveze dezvoltarea... adică cel mai bun mediu de învățare din oraș!

Dacă vă place sunetul, am dori să vă cunoaștem!

Cine suntem noi?

La Vertiv, construim produse care mențin tehnologiile critice să funcționeze 24/7. Suntem mândri că am fost primii care au protejat sistemele centrale cu sisteme de răcire de precizie. Am fost primii care au introdus un sistem integrat de carcase în rețelele distribuite. Ajutăm unele dintre cele mai mari nume din industrie să aducă o nouă capacitate online mai rapid și la un cost mai mic atunci când căutarea și rețelele sociale au crescut cererea de stocare și calcul. Vertiv reunește hardware, software, analiză și servicii continue pentru a se asigura că aplicațiile vitale ale clienților săi rulează continuu, funcționează optim și se dezvoltă odată cu nevoile lor de afaceri.

Ce vei face în echipa noastră?

În calitate de analist de vânzări FP&A, vă veți folosi perspicacitatea în afaceri și cunoștințele din domeniu pentru a asigura succesul general al afacerii în regiunea EMEA. Veți lucra îndeaproape cu echipa de conducere pentru a implementa viziunea și strategia pentru afacerea din regiune.

Ce fel de muncă vei face?

  • Lucrează direct cu FP&A Manager Vânzări și Finanțe Business Partner Sales pentru a deține raportarea și analiza vânzărilor pe țară, regiune și funcție totală, susținând revizuirile financiare și impulsionând dezvoltarea raportării.

Acest rol contribuie la următoarele responsabilități ale funcției:

  • Responsabilitatea cheie a Funcției de vânzări este de a oferi suport decizional în ceea ce privește vânzările și strategia de afaceri , prin revizuirea performanței financiare, înțelegerea și validarea factorilor de performanță, conectând metricile operaționale cu performanța financiară.
  • Aveți o viziune continuă asupra vânzărilor curente , efectuați o analiză a variațiilor reale vs previzional vs. rezultatele anului precedent, identificați factorii majori de variație - investigați și luați măsuri corective, dacă este necesar.
  • Provocați cifrele pentru a obține o înțelegere suficientă a acestora, pentru a furniza mesaje cheie de performanță, prin proiecții consolidate rezumate în fișierele de raportare a cascadei.
  • Asistență în construirea bugetului pentru următorul ciclu financiar.
  • Prognoza lunară a comenzilor, vânzărilor și costurilor SG&A pentru funcția de vânzare, pe entitate, țară și trimitere în Hyperion Planning.
  • Punct de contact direct pentru cerințele FP&A de vânzări
  • Tranziția și continuarea cu succes a activităților regionale din țări în structura de raportare funcțională, evaluând cu atenție activitățile care pot fi întrerupte în proces și asigură că orice lacune în cerințele de raportare din partea organizației sunt identificate, capturate și ridicate cu managerul de vânzări FP&A cu o propunere privind cum va fi umplut golul.

Cum ne-ați putea ajuta să facem asta?

  • Luați o abordare pozitivă pentru a stimula munca în echipă și împărtășirea cunoștințelor în cadrul echipei și organizației:
  • Luați o abordare pozitivă în îmbunătățirea cerințelor de raportare și analiză financiară și a proceselor de afaceri:
  • Fii inovator

Ce fel de realizări ai până acum?

  • Pentru a adăuga valoare și a avea succes în acest rol, ar trebui să aveți cel puțin 3 ani de experiență în FP&A și o diplomă universitară în Economie sau Finanțe.
  • Sunteți un comunicator excelent, având capacitatea de a transforma nevoile de raportare și/sau analiză ale unui utilizator în raportare perspicace și/sau „vizuale” de analiză, după caz ​​- de exemplu, punți, tendințe, grafice - pentru a comunica mesaje cheie de performanță.
  • De asemenea, aveți experiență cu experți în exploatarea datelor cu capacitatea de a utiliza acele date, transformându-le în rapoarte perspicace care vizualizează mesaje cheie, de exemplu, tendințe și variații, abilități analitice excelente și atenție la detalii. Ar fi avantajoasă experiența de a efectua lucrări de tranziție, abilități de cartografiere a proceselor și/sau Lean - Six Sigma!
  • Pentru a putea construi relații semnificative cu toți colegii tăi din această regiune, avem nevoie de un vorbitor fluent de engleză.
  • Să nu uităm de implicarea în instrumentele de analiză și raportare front end - MS Office (competențe excel avansate). Dacă ați lucrat cu PowerBI sau cu orice alt sistem de planificare financiară (Hyperion Planning), este grozav!

Atitudinea minții:

  • orientat spre afaceri și comercial cu profitul ca scop principal
  • încrezător în sine, asertiv pentru a face față conflictelor inevitabile

Ce vei primi în schimb?

  • Tichete de masa;
  • 10 zile suplimentare de concediu anual pentru că ne pasă de timpul tău liber;
  • Orar flexibil pentru a vă ajuta să găsiți echilibrul între timpul de lucru și timpul personal;
  • Asigurare medicală pentru că ne pasă de sănătatea ta;
  • Expunere internațională cu privire la munca pe care o vei desfășura;
  • Concediu sabatic pentru a vă concentra pe un hobby, pentru a participa la un curs cu normă întreagă sau pur și simplu să faceți o pauză pentru a vă introspecta, cu slujba garantată la întoarcere.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Vertiv pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Vertiv pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Vertiv locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?