Functional Safety Engineer

descrierea proiectului

Luxoft este una dintre cele mai importante companii de servicii software din întreaga lume. Oferim servicii software profesionale în mai multe verticale de afaceri, cum ar fi finanțe, automobile și transformare digitală. Sprijinirea marilor producători de vehicule în domeniul dezvoltării, producției și post-vânzare este ambiția LUXOFT.

Scopul nostru este de a împuternici clienții noștri, cu cunoștințe profunde în domeniu și soluții inteligente, să dezvolte mașini ale viitorului. Luxoft construiește o nouă organizație specială care vizează dezvoltarea sistemelor de infotainment în interiorul vehiculelor pentru epoca vehiculelor cu conducere autonomă. Cum își petrec timpul oamenii în mașini? Cum interacționează ei cu informațiile și cum pot utiliza cel mai bine infrastructura mașinilor într-un viitor 2024? Cum să depășiți toate reperele în dezvoltarea software-ului auto. Credem că software-ul este forța motrice pentru a activa și diferenția în mediile viitoare. Pentru a obține o experiență de utilizator remarcabilă, dorim să aplicăm ce este mai bun din sursa deschisă în modul în care comunitățile open source sunt menite să funcționeze, ne concentrăm pe integrarea continuă până la cele mai moderne concepte, inclusiv livrarea continuă direct în vehicul.

Responsabilitati

  • - Implementarea obiectivelor de siguranta functionala pentru Proiect/Produs pe baza standardului de siguranta rutiera ISO 26262
  • - Conduce/asista domeniile Client si Luxoft responsabile de dezvoltarea FuSa SW
  • - Sprijină echipa de proiect în menținerea Planului de management al siguranței funcționale
  • - Instruirea personalului (de exemplu, planuri de instruire, dosare de instruire cu privire la siguranța funcțională)
  • - Adaptarea procesului de dezvoltare a produsului software din punct de vedere al Siguranței Funcționale
  • - Intocmirea documentelor de siguranta functionala (ex. masini de stat si/sau diagrame arhitecturale; rapoarte de testare unitara, rapoarte de acoperire)
  • - Asigurarea conformității software-ului cu obiectivele generale de calitate a software-ului în conformitate cu standardele valabile de calitate și siguranță funcțională
  • - Revizuirea codului (C++) pentru a confirma implementarea măsurilor de siguranță
  • - Planificarea si coordonarea activitatilor de siguranta
  • - Efectuarea analizei de risc pentru defectele identificate
  • - Conducerea proceselor legate de siguranță:
  • • actualizarea ghidurilor de siguranță
  • • managementul livrării tuturor produselor de securitate funcțională
  • • coordonarea activităților legate de siguranță în proiecte
  • • moderarea sesiunilor de analiză sau efectuarea analizei de siguranță
  • • organizarea de revizuiri, participarea la audituri și evaluări de siguranță
  • • Interfata cu clientii si furnizorii pentru siguranta functionala
  • • mentinerea casetei de siguranta

Aptitudini

Trebuie avut

  • - 2+ ani de experiență în ISO 26262 (Siguranță funcțională)
  • - 5+ ani de experiență în proiectarea de sisteme și soluții SW
  • - Cunostinte de siguranta functionala in domeniul auto
  • - Abilități de programare C++ încorporate
  • - Cunoașterea notării UML și practicarea utilizării
  • - Cunoașterea standardului Automotive SPICE
  • - Automotivat și autodisciplinat, dorința și capacitatea de a îmbunătăți abilitățile în managementul siguranței funcționale
  • - Bune abilități de comunicare în limba engleză (limbi fluent)
  • - Cunoștințe de bază despre instrumente și tehnologii relevante, cum ar fi IBM DOOR

  • Cuvinte cheie: Siguranță funcțională, ASPICE, ISO26262
  • Standarde FuSa alternative: IES61513, EN50128, IEC61511, D0178, D0254, ISO13849, IEC60601, IEC61131

Este bine sa ai

  • - Pistă dovedită în dezvoltarea și implementarea conceptelor de siguranță și a analizei siguranței (FTA, FMEA)
  • - AUTOSAR (Arhitectura Sistemului Deschis Auto)
  • - Gestionarea Clientului si indeplinirea cerintelor
  • - Inginer de securitate funcțională certificat (TÜV sau similar)
  • - Cunoștințe de bază ale instrumentelor de arhitectură SW (EA, Rhapsody, ARXML)
  • - Abilități puternice de mentorat și de teambuilding

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Luxoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Luxoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?