Game Economy Designer

Descrierea Companiei

Cauți un loc distractiv în care să lucrezi? Alătură-te jocului!

Despre Gameloft

De ce? Pentru că a te alătura jocului nostru înseamnă a fi parte a unui inovator de top în domeniul jocurilor de noroc. Gameloft® este lider în dezvoltarea și publicarea de jocuri, creându-le pentru toate platformele digitale cu o audiență uimitoare de 80 de milioane de utilizatori lunari. Catalogul nostru include fiecare gen, iar jocurile noastre sunt la fel de variate ca și noi. Operăm propriile noastre francize stabilite, cum ar fi Asphalt®, Order & Chaos, Modern Combat și Dungeon Hunter și, de asemenea, colaborăm cu mari deținători de drepturi, inclusiv Universal, Illumination Entertainment, Disney®, Marvel®, Hasbro®, Fox Digital Entertainment, Mattel® și Ferrari. ®.

Distribuim jocurile noastre în peste 100 de țări și angajăm 4.300 de oameni în întreaga lume. Acceptăm provocările și suntem întotdeauna pregătiți pentru următorul lucru important. Nu esti inca convins?

Avem parteneriate cu licee și universități din întreaga lume și sprijinim activitatea acestora prin împărtășirea cunoștințelor și mentorat viitorilor profesioniști. Cunoaștem importanța schimbului de cunoștințe pentru a construi generații viitoare sănătoase și inteligente. Creștem talentul și ne străduim să fim un exemplu pentru tineri găzduind în mod regulat seminarii pentru studenți, ateliere pentru liceeni și profesori. Deci, ce spui? Ești gata să fii nu doar o altă față în spatele unui ecran de computer, ci un Gamelofter care lucrează într-un mediu de sprijin, care se implică și dă înapoi comunității?

www.gameloft.ro

https//www.gameloft.com/en/jobs-faq/personal-data/

Descrierea postului

În calitate de Game Economy Designer, responsabilitatea ta este să înțelegi cum funcționează un joc ca serviciu pentru clienții săi și cum se comportă clienții în el, identificând și dezvoltând factorii de achiziție în contextul economiei jocului și oferind recomandări constante bazate pe date privind designul , reglare și prețuri pentru a îmbunătăți performanța financiară a jocului.

Pentru a face acest lucru, înainte de lansare, puteți să proiectați produsele virtuale pe care le va oferi un joc, să definiți valori care vă permit să măsurați individual impactul acestora într-un anumit titlu și să lucrați îndeaproape cu echipa de dezvoltare pentru a le vedea designul rafinat și metrici implementate.

Odată ce jocul este lansat, poți să analizezi datele colectate și să raportezi care sunt aspectele performante/subperformante ale modelului economic al jocului, de ce și să oferi soluții pentru managementul Gameloft.

Provocările zilnice includ

  • Definirea produselor virtuale și a statisticilor acestora cu echipa de dezvoltare și înțelegerea modului în care fiecare dintre ele contribuie la dinamica jocului;
  • Identificarea potențialilor factori de vânzare pentru diferitele categorii de produse din economia jocului, definirea punctelor cheie de expunere pentru acești factori;
  • Echilibrarea nevoilor pentru acele produse virtuale, relația lor, ciclul de viață și fluxurile lor de disponibilitate;
  • Gestionarea prețurilor pentru a crea roluri specifice punctului de preț, implementarea strategiilor de vânzare pentru puncte de preț mai mari;
  • Oferiți în mod regulat feedback-ul utilizatorilor și ajustarea statisticilor/punctului de preț echipei de dezvoltare pe baza testării jocului, atât în ​​timpul dezvoltării jocului, cât și după lansare;
  • Analizați evoluția valorilor pe care le-ați definit pentru a identifica atât blocajele de monetizare, cât și facilitatorii, apoi raportați sugestii pentru designul sau strategia jocului în consecință.

Calificări

Aceasta este o poziție care necesită un amestec de cunoștințe puternice în materie de economie și marketing, cu pasiune pentru proiectarea analitică a jocurilor și modelul de afaceri free-to-play în curs de dezvoltare.

  • Ai o sensibilitate puternică la joc și designul jocului, înțelegând cum să construiești nevoi și emoții în contextul unui joc;
  • Ai o gândire analitică și formală puternică, capabilă să detaliezi problemele în variabilele lor cheie și să identifici relațiile dintre ele;
  • Aveți abilități puternice de econometrie, capabili să modelați probleme în sisteme cantitative și să trageți concluzii calitative din datele cantitative;
  • Dețineți cunoștințe de statistică, sunteți capabil să formuleze rapoarte și indici specifici fiecărui joc, identificând punctele slabe și punctele forte specifice în designul său economic;
  • Ai cunoștințe solide de marketing, ești capabil să formulezi strategii de vânzare adecvate pentru a îmbunătăți performanța financiară;
  • Înțelegeți arhitectura client/server și pipeline de colectare a datelor și minerit;
  • Sunteți fluent în limba engleză (atât scris, cât și vorbit), abilități de scriere concisă;
  • Sunteți master MS Excel;
  • Aveți cunoștințe profunde și actualizate despre piața free-to-play, atât pe web, cât și pe smartphone-uri;
  • Ai o pasiune pentru jocuri pe toate formatele existente: jocuri de societate, jocuri de cărți, sport, RPG-uri de hârtie, jocuri de noroc, toate genurile de jocuri video, cu accent special pe MMO-uri și jocuri competitive.

Informații suplimentare

De ce să te înscrii la Gameloft?

  • Vrei să faci parte dintr-o experiență de excepție, în cadrul unei companii în continuă creștere.
  • Vrei să lucrezi cu oameni talentați care sunt pionieri în industrie.
  • Doriți să vă alăturați unei companii globale și să întâlniți oameni grozavi din întreaga lume, din toate categoriile sociale.
  • Sau, doar ești în căutarea unui loc distractiv în care să lucrezi!

Ce vă poate oferi Gameloft Bucharest?

  • Munca hibrida (1-2 zile de la birou/saptamana la alegere);
  • Zi liberă pentru ziua ta și aniversarea companiei;
  • Consiliere psihologica gratuita.
  • Pachet asigurare medicala, in parteneriat cu Clinica Regina Maria.
  • Tichete de prânz.
  • Climat de lucru favorabil, o echipă cu un stil de comunicare liber.
  • O șansă de a lucra într-un mediu real multicultural.
  • Toate beneficiile obișnuite, cafenea gratuită, fructe gratuite, sală de jocuri, zonă de relaxare, sală de sport gratuită. (Ne vom bucura de acestea din nou după ce lucrurile se vor îmbunătăți)
  • Grădinița din curtea noastră.

Abia așteptăm să găsim următorul nostru mare talent!

Tuturor candidaților calificați li se va cere să susțină un test de evaluare a competențelor.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Gameloft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Gameloft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Gameloft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?