Government Liaison Associate

Gradul

GS6

Tip de membru al personalului/de afiliat

Motiv

general de serviciu Temporar > Desemnare temporară/Numire

Nivel

de dificultate H (fără dificultăți)

Tip de

familie Familie

Locație rezidențială (dacă este cazul) Se

acceptă munca de la distanță

Fără

Data de începere țintă

2022-11-14-08:00

Sfârșit țintă Data

2023-05-31-07:00 Data de încheiere a postării

postului

5 decembrie 2022

Descrierea postului standard

Asociat de legătură cu guvernul Cadrul organizațional și relațiile de muncă Asociatul de legătură cu guvernul este membru al Unității de legătură cu guvernul. În mod normal, el/ea raportează Ofițerului de Legătură cu Guvernul (Senior). Titularul primește în mod regulat îndrumări și sfaturi de la supervizor. El/ea participă la toate întâlnirile/grupurile de lucru legate de Guvern și pentru a oferi sprijin în activitatea de coordonare a proceselor comune. Sub supravegherea ofițerului (senior) de legătură cu guvernul, responsabilitățile asociatului de legătură cu guvernul sunt de a oferi, obține și face schimb de informații care necesită discuții și explicații atât membrilor personalului ICNUR, autorităților guvernamentale și altor părți externe cu privire la subiecte care pot fi de importanta pentru Organizatie. Toți membrii personalului ICNUR sunt responsabili să își îndeplinească sarcinile, așa cum se reflectă în fișa postului. Ei fac acest lucru în cadrul autorităților lor delegate, în conformitate cu cadrul de reglementare al ICNUR, care include Carta ONU, Statutul și regulile personalului ONU, politicile și instrucțiunile administrative ale UNHCR, precum și cadrele relevante de responsabilitate. În plus, membrii personalului trebuie să își îndeplinească responsabilitățile într-o manieră compatibilă cu competențele de bază, funcționale, interfuncționale și manageriale și cu valorile de bază ale UNHCR de profesionalism, integritate și respect pentru diversitate. Atribuții - Asistență la stabilirea unor relații strânse de lucru cu funcționarii din diverse ministere, în special Ministerul Afacerilor Externe. - Urmăriți problemele în evoluție privind solicitanții de azil, apatrizii și refugiații din Zona de Responsabilitate (AoR). - Asigurați-vă că biroul este ținut informat cu privire la evoluțiile locale și internaționale care pot avea un impact politic sau operațional asupra relației biroului cu Guvernul, inclusiv cele mai recente evoluții în ceea ce privește implementarea GCR, reforma ONU etc. supervizorul și/sau alți manageri superiori pe o bază continuă de informații relevante cu privire la rezultatul discuțiilor cu autoritățile guvernamentale pe diverse probleme. - Asistarea managementului superior în abordarea provocărilor generate de contextul politic, evoluțiile cu Guvernul și problemele legate de procesele umanitare și de dezvoltare. - Însoțirea Reprezentantului/Reprezentantului Adjunct/Șeful Biroului și a vizitatorilor sediului în misiuni și întâlniri. - Asistență în pregătirea diferitelor vizite și misiuni la Operațiune. - Asigură legătura cu partenerii guvernamentali și autoritățile locale în numele ICNUR, după caz. - Întocmește corespondența și rapoartele după cum este necesar și asistă la redactarea notelor de informare, materiale de bază, puncte de discuție, fișe informative, după caz. - Gestionați bugetul, la cerere, inclusiv urmărirea cheltuielilor. - Initiaza la cererea supervizorului contactul cu partile externe relevante pe diverse probleme. - Coordonează cu diferite unități din birou faptul că informațiile prezentate autorităților guvernamentale sunt verificate și avizate în mod corespunzător de către supervizor. - Îndeplinește alte sarcini conexe, după cum este necesar. Calificări minime Educație și experiență profesională în muncă Ani de experiență / Nivel de diplomă Pentru G6 - 3 ani experiență relevantă cu diplomă de liceu; sau 2 ani de experiență de lucru relevantă cu licență sau domenii echivalente sau superioare de educație Nu se aplică. Certificate și/sau Licențe Științe politice/sociale; Administrarea afacerilor; sau alt domeniu relevant; (Certificatele și licențele marcate cu un asterisc* sunt esențiale) Experiență relevantă în muncă Esențială Nespecificat. De dorit Bună cunoaștere a operațiunilor UNHCR și bună conștientizare politică. Abilități funcționale MS-Redacție, Documentare, Prezentarea datelor MS-Rețea CO-Comunicare interculturală; (Abilitățile funcționale marcate cu un asterisc* sunt esențiale) Cerințe lingvistice pentru posturile profesionale internaționale și de serviciu pe teren: Cunoașterea limbii engleze și a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleza. Pentru locuri de munca National Professional: Cunoașterea limbii engleze și a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleză și limba locală. Pentru locurile de muncă din serviciul general: cunoașterea limbii engleze și/sau a limbii de lucru ONU a locului de muncă, dacă nu engleza. Toți membrii forței de muncă ICNUR trebuie să contribuie, individual și colectiv, la un mediu de lucru în care fiecare persoană se simte în siguranță și împuternicită să își îndeplinească sarcinile. Aceasta include demonstrarea lipsei de toleranță față de exploatarea și abuzul sexual, hărțuirea, inclusiv hărțuirea sexuală, sexismul, inegalitatea de gen, discriminarea și abuzul de putere. În calitate de indivizi și de manageri, toți trebuie să fie proactivi în prevenirea și răspunsul la comportamentul inadecvat, să sprijine dialogul continuu cu privire la aceste chestiuni și să vorbească și să caute îndrumări și sprijin din partea resurselor relevante ale UNHCR atunci când apar aceste probleme. Aceasta este o descriere standard a postului pentru toate posturile UNHCR cu acest titlu de post și acest nivel de clasă. Contextul operațional poate conține calificări suplimentare esențiale și/sau de dorit legate de operațiunea și/sau poziția specifică. Orice astfel de cerințe sunt încorporate prin referință în această fișă a postului și vor fi luate în considerare pentru selecția, lista scurtă și selecția candidaților.

Profilul candidatului dorit
  • trecut educational,
  • experiență profesională anterioară – inclusiv comunicare interculturală, creare de rețele și experiență anterioară de coordonare și/sau implicare externă și expunere la munca umanitară în general.

Autorizație funcțională

Această poziție nu necesită o autorizație funcțională

Limbi necesare (abilitatea generală așteptată este de cel puțin nivelul B2)

Limbi dorite

Abilități

Calificări suplimentare

CO-Comunicare interculturală, Co-Redacție și documentare, SO-Networking

Educație

Certificari

Administrarea afacerilor - Altele, Științe politice - Altele, Științe sociale - Altă

experiență de muncă

Calculator salarial UNHCR

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la UNHCR, the UN Refugee Agency pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la UNHCR, the UN Refugee Agency pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are UNHCR, the UN Refugee Agency locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?