Hardware Engineer

Obiectivul postului: Proiectarea si dezvoltarea modulelor electronice pentru ECU de iluminat

Sarcini/responsabilități

· Proiectare de circuite pentru ECU-uri auto (selectarea componentelor, simulare, calcul în cel mai rău caz, schematică, validare, documentare, optimizare);

· Analiza si managementul cerintelor interne si OEM HW;

· Efectuați revizuiri de proiectare a circuitelor;

· Proiectare pentru cost;

· Oferiți suport inginerului de proiectare a layout-ului PCB;

· Planificați și gestionați toate activitățile legate de hardware în timpul dezvoltării produsului;

· Conduce întâlniri de lansare hardware.

Cerințe /Profilul candidatului

Fundal:

· Minim 5 ani de experienta in proiectarea, calculul, simularea si analiza modulelor HW, de preferat pentru aplicatii auto;

· Experiență puternică cu instrumente de simulare (de exemplu, LTspice, PSpice), instrumente de analiză a circuitelor în cel mai rău caz (ex., Excel, MathCAD) și management termic pentru componente electronice;

· Experiență solidă cu instrumente de design schematic și layout (de exemplu, OrCAD, Allegro);

· Experienta sonora cu instrumente de masura si testare (de exemplu, osciloscop, multimetru, surse de alimentare de laborator, generatoare de semnal);

Cunoştinţe:

· Cunoaștere excelentă a electronicii: convertoare DCDC, regulatoare liniare, Op-Amps, BJT-uri, MOSFET-uri, digitale, EMC, LED-uri;

· Înțelegerea profundă a cerințelor de proiectare electrică și EMC pentru automobile;

· Familiarizare cu instrumentele de management al cerințelor inginerești (DOORS sau similar);

· Cunoștințe despre protocoalele de comunicare auto (CAN, CANFD, LIN);

· Familiarizat cu metodele de proiectare auto: V-Model, DFMEA, FSM;

· Fluent în limba engleză.

Aptitudini:

  • Management de proiect / Coordonarea echipei de proiect
  • Utilizarea echipamentelor de măsurare și testare
  • Capabil să citească fișele tehnice
  • Abilități în depanarea circuitelor electronice complexe (relații cauză-efect)
  • Bune abilități de comunicare

Abilitati:

  • Motiv dedus
  • Raționamentul inductiv
  • Raționamentul matematic

Trăsături de personalitate:

  • Abordare proactivă
  • Atitudine de rezolvare a problemelor
  • Independenţă
  • Adaptabilitate
  • Flexibilitate în comunicare
  • Jucător în echipă

Educaţie:

  • Nivel minim de studii: diplomă de licență în inginerie;
  • Nivelul de studii dorit: Licență sau echivalent în Electronică Aplicată, Telecomunicații, Automatică; Licenta universitara in inginerie electrica

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Wipro Technologies pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Wipro Technologies pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Wipro Technologies locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?