HSE Trainer

Titlul postului: Trainer HSE, HSE

Referință: PIR 14611060

Proiect: proiect CNA, Rafinăria Petrobrazi

Job Location: Ploiesti, Romania

Tipul locului de muncă/Contract: Temporar, data de începere cât mai curând posibil

Gama salarială: Pachet salarial competitiv cu beneficii

Rezumatul postului/Descrierea rolului

Proiectul NAC se referă la execuția pe bază de EPC a unui nou complex de aromatice care va înlocui unitatea existentă de aromatice. Proiectul NAC va implementa următoarele secțiuni: un splitter de reformat de benzină, o instalație de extracție a aromaticelor precum și o instalație de separare.

Proiectul NAC face parte dintr-un program mai larg de investiții la Rafinăria Petrobrazi care vizează creșterea eficienței proceselor și asigurarea celor mai înalte standarde de mediu, contribuind la drumul OMV Petrom către obiectivele sale de decarbonizare.

Formatorul HSE este responsabil pentru activitățile de formare HSE. HSE Trainer pregătește conținutul axat pe disciplina HSE pentru instruire tehnică, efectuează inițieri și briefing-uri de siguranță HSE, verifică și se asigură că toate activitățile de teren sunt efectuate în conformitate cu Politica HSE a Companiei, reglementările, standardele și procedurile, promovând toate acțiunile preventive și corective pe măsură ce necesar.

Sarcini si responsabilitati

  • Identificarea nevoilor de instruire HSE ale Proiectului;
  • Dezvoltarea, organizarea și coordonarea cursurilor de formare obligatorii HSE adecvate pentru toți angajații și subcontractanții;
  • Furnizați cursuri HSE la fața locului și la clasă;
  • Asigurați-vă că materialul de instruire este disponibil pentru toate evenimentele de formare;
  • Conducerea și coordonarea activităților de formare și simulare a exercițiilor de urgență și de prevenire/combatere a incendiilor;
  • Actualizați continuu materialele de instruire pentru cursurile existente și gestionați dezvoltarea de noi materiale atunci când este necesar, inclusiv colaborarea cu experți în domeniu și alți formatori;
  • Aplicarea modificărilor procesului și procedurilor de instruire HSE în conformitate cu abordarea de îmbunătățire continuă;
  • Asigurați-vă că instruirea îndeplinește cerințele companiei și ale clienților, legislația locală și cele mai bune practici din industrie;
  • Evaluează în mod regulat eficiența instruirii HSE și dezvoltă soluții/schimbări adecvate de formare pentru a asigura un nivel ridicat de calitate și competență;
  • Asigurarea coerenței activităților de instruire și documentației HSE în toate disciplinele;
  • Verificați dacă Subcontractanții își desfășoară activitățile în conformitate cu toate procedurile, reglementările și standardele HSE aplicabile, promovând toate acțiunile necesare pentru a se asigura că procedurile și reglementările menționate sunt respectate;
  • Participarea in caz de accidente de munca la o investigare completa a evenimentului, finalizata la identificarea masurii corective pentru evitarea reaparitiei;
  • Îndeplinește sarcini suplimentare, după cum este necesar, pentru a facilita și îmbunătăți activitățile de formare HSE ale companiei;
  • Examinați rapoartele săptămânale privind accidentele, incidentele și accidentele pentru a identifica nevoile de instruire;
  • Participați la analiza siguranței locului de muncă (JSA);
  • Pregătește și actualizează Statisticile HSE ale site-ului, verifică performanța față de Proiect și obiectivul, țintele și indicatorii de performanță HSE corporative; propune un plan de recuperare în caz de nepotrivire.
  • Trimiteți rapoarte regulate managerului HSE cu privire la stadiul programului de formare HSE.

Cunoștințe și calificări

  • Diplomă universitară sau diplomă într-o disciplină relevantă sau echivalentă

Experienţă

  • Experiență relevantă în construcția/modernizarea marilor uzine petrochimice/proiecte EPC;
  • Subcontractanți puternici și experiență în managementul construcțiilor/darii în funcțiune în proiecte EPC, fabrici mari/XL;
  • Experienta de minim 5 ani in disciplina specifica;
  • Certificare relevantă a siguranței industriale locale pentru ingineri/specialiști;
  • Rol similar acoperit în ultimele trei proiecte de dimensiuni comparabile;
  • Experiență de lucru pe partea contractantului.

Abilități și abilități

  • vorbitor nativ român;
  • Fluent engleză;
  • Excelente abilități IT și analitice;
  • Excelente abilități de comunicare, orientare către echipă și interpersonale;
  • Atentie la detalii;
  • Automotivare și direcție, cu o predispoziție puternică către performanța în timp util și rezolvarea problemelor.

Cerințe speciale și comentarii

Doar candidații spontani cu experiență semnificativă, în concordanță cu domeniul relevant, vor fi luați în considerare pentru această poziție.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Tecnimont pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Tecnimont pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Tecnimont locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?