INGINER AUTOMATIST - SIBIU

nespecificat

Candidatul ideal

Recrutam pentru clientul nostru, companie de productie cu capital german, o persoana pentru postul de inginer automatist. Postul este disponibil in cadrul fabricii de la Sibiu.
Cerinte:
- studii in domeniul automatizari / electronice / calculatoare;
- bune cunostinte si experienta in domeniul automatizarilor industriale (Step 7 Siemens, PLC Mitsubitshi seria FX, HMI Siemens, relee PILZ);
- cunostinte PC si platforme specifice in domeniul automatizarilor;
- cunostintele de baza privind pneumatica / hidraulica / mecanica si desen tehnic reprezinta avantaj;
- cunostinte despre traductoare liniare, encoder, bariere optice safety, relee PILZ;
- cunostinte privind proiectarea schemelor electrice, modificarea acestora si documentarea schemelor electrice de utilaje;
- permis auto categoria B;
- abilitati de planificare si organizare; persoana usor adaptabila si responsabila.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
-asigura activitatea de mentenanta a sistemelor de automatizare si control utilaje;
- urmareste si respecta planul de mentenanta preventiva al echipamentelor electrice;
- propune solutii de imbunatatire a proceselor;
- participa la lucrari de reparatii capitale / investitii / modernizari in domeniul automatizarii;
- propune solutii de imbunatatire din punct de vedere al securitatii in munca;
- proiecteaza si realizeaza dispozitive poka-yoke conform documentatiei si le integreaza in echipamente;
- mentine stoc de piese de schimb AMC si comunica necesarele;
- programare si reglare camere vision (in colaborare) conform documentatiei si le integreaza in echipamente;
- proiecteaza/ realizeaza/ modifica actionari electrice in actionari automatizate (integreaza PLC-uri si echipamentele electronice);
- participa si remediaza interventiile accidentale la echipamentele electrice.

Postul este disponibil in cadrul unei companii ce face parte dintr-un grup german cu activitate in domeniul automotive.