Inginer chimist Tartasesti

Descrierea postului:

- Asigura indeplinirea tuturor indicatorilor de performanta
- Asigura imbunatatirea continua a calitatii produsului si reducerea pierderilor

- Foloseste timpul de munca exclusiv pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu, in acest sens, nu se ocupa in timpul de munca de activitati care nu sunt cuprinse in atributiile si indatoririle sale ori nu sunt dispuse de sefi ierarhici

- Verifica fluxul de productie: gramajul ud; gramajul uscat; controleaza consistenta; verifica umiditatea; verifica rezistenta la apa; verifica valoarea BCT; verifica gradul de uscare; verifica aspectul visual; se ocupa de modulul de gestiune a calitatii in SAP; verifica materia prima; verifica produsul final;

Responsabilitati:
• sa utilizeze energii neconventionale
• sa foloseasca automatizarea instalatiilor
• sa gestioneze si sa exploateze instalatiile
• sa efectueze si sa raspunda pentru incercarile si inspectiile specifice receptiei materiei prime, fluxului de fabricatie si produsului final, asa cum sunt ele stabilite in planul de inspectii si incercari
• sa completeze formularele de control cu rezultatul determinarilor si sa le indosarieze la sfarsitul schimbului
• sa verifice periodic retetele, comparativ cu specificatiile produsului
• sa identifice punctele de inspectie si sa determine amploarea controlului
• sa analizeze datele rezultate in urma incercarilor si inspectiilor

• sa analizeze conformitatea produsului in urma determinarilor si inspectiilor efectuate cu conditiile specificate
• sa respecte planificarea si analiza produselor
• sa planifice si sa realizeze instruirile privind regulile de igiena cu personalul din productie
• sa mentina inregistrarile acestor evaluari si instruriri ale personalului
• sa realizezeze calibrarea instrumentelor de laborator si inregistrarea acestor calibrari in fisele de laborator
• sa verifice inspectiile si controalele facute de controlorii CTC pe flux;
• sa informeze superiorul ierarhic in cazul detectarii unor neconformitati

• sa participe ca auditor in echipa de audit, dupa caz
• sa fie capabil sa formeze si sa conduca o echipa
• sa verifice executia lucrarilor din punct de vedere calitativ
• sa fie cinstit, loial si disciplinat, dand dovada in toate imprejurarile de o atitudine civilizata si corecta fata de toate persoanele cu care vine in contact;
• sa respecte cu strictete regulile de protectie a muncii si . din obiectivul unde desfasoara serviciul;
• sa acorde ajutor, atat cat este rational posibil, oricarui alt salariat, aflat intr-o situatie de pericol;
• sa-si insuseasca si sa respecte normele si instructiunile de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
• sa coopereze cu persoanele cu atributii specifice in domeniul securitatii si sanatatii in munca, atat timp cat este necesar, pentru realizarea oricarei sarcini sau cerinte impuse de autoritate competenta pentru prevenirea accidentelor si bolilor profesionale;
• sa refuze intemeiat executarea unei sarcini de munca daca aceasta ar pune in pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala persoana sa sau a celorlalti colegi
- Informeaza superiorul despre problemele aparute in zona de care raspunde /de masurile luate si /sau solutiile acestora, conform regulilor de transmitere a informatiilor
- Identifica si semnaleaza nevoile de instruire ale personalului din subordine si asigura formarea continua a acestuia
- Supravegheaza buna functionare a echipamentelor si utilajelor, si semnaleaza interventiile necesare
- Executa orice alte dispozitii date de superiorul ierarhic, in limitele respectarii temeiului legal
- Sesizeaza superiorul ierarhic ori de cate ori apar probleme ce depasesc competenta personala de rezolvare.
- Respecta procedurile interne de securitate legate de utilizarea echipamentelor din dotare, aparaturii si utilajelor
- Participa la instructajele referitoare la normele de Securitatea si Sanatatea Muncii si PSI pentru a evita producerea de accidente .

Cerinte:

- Absolvent al facultatii de chimie
- Experienta intr-o unitate de productie
- Aptitudini de management al oamenilor si concentrare asupra rezultatelor
- Experienta de lucru de minim 2 ani
- Aptutidini excelente de planificare si organizare
- Cunostinte tehnice temeinice
- Cunoasterea limbii Engleze
- Cunostinte SAP constituie avantaj
- Cunoasterea pachetului Office (Word, Excel, Access, Powepoint) constituie avantaj

Studii:

Absolvent al facultatii de chimie

Studiile postuniversitare reprezinta un plus

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la DENTAS ROMANIA SRL pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la DENTAS ROMANIA SRL pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are DENTAS ROMANIA SRL locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?