Inginer programare productie cnc

Candidatul ideal

  • Studii superioare tehnice;
  • Experienta anterioara pe o pozitie similara sau in operare CNC ori in proiectare CAD de produse metalice);
  • Cunostinte despre tehnologii de prelucrare mecanica pe CNC (debitare, indoire), scule de prelucrare mecanice;
  • Cunostintre de operare cu un program de proiectare CAD, minim 2D, ideal 3D (cunoasterea programului SolidWorks reprezinta un avantaj important);
  • Bune cunostinte de desen tehnic;
  • Bune cunostinte de limba engleza;
  • Capacitate de calcul numeric, gandire analitica;
  • Capacitatea de a procesa si asimila cu usurinta informatii, metode si proceduri de operare in domeniul de activitate.

Descrierea jobului

Responsabilitati:

  • Analizeaza specificatiile comenzilor de executie primite si descarca si verifica fisierele CAD aferente proiectelor;
  • Stabileste succesiunea operatiilor de prelucrare, tehnologiile si regimurile necesare avand in vedere caracteristicile reperelor si ale materialelor de prelucrat;
  • Converteste fisierele pieselor de prelucrat din formatul 3D al proiectului de executie in format aferent CNC;
  • Programeaza CNC-urile in programul specializat, comunica operatorilor CNC si urmareste rularea conforma a programelor lansate in executie pe fluxul de productie;
  • Asigura suport tehnic Operatorilor CNC pentru derularea corespunzatoare a programelor lansate si executia conforma a reperelor;
  • Poate participa la realizarea estimarilor de timpi si consumuri pentru realizarea devizelor estimative pe baza solutiilor constructive propuse si validate de catre client/beneficiar;
  • Poate participa la realizarea proiectelor tehnice de executie pentru produse/lucrarile ofertate si contractate (comenzi confirmate spre executare);
  • Poate participa in proiecte de cercetare-dezvoltare (testari/implementari de tehnologii de fabricatie si materiale, dezvoltare de SDV-uri pentru productia de serie);
  • Postul activeaza in domeniul productiei de repere din materiale metalice pe utilaje programabile hi-tech de ultima generatie, intr-o companie dinamica ce ofera oportunitati reale de dezvoltare profesionala.

Descrierea companiei

Clientul nostru este o companie de productie care desfasoara in principal activitati de fabricatie solutii/sisteme/structuri metalice pentru diverse domenii de activitate si industrii.

Portofoliul de clienti include in companii din Romania dar si de pe piata internationala pentru care compania furnizeaza servicii profesionale de proiectare, fabricatie, instalare si project management.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Solusis Consulting pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Solusis Consulting pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Solusis Consulting locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?