Inginer proiectant electromecanic

Descriere/ responsabilitati:

  • realizarea unor variante de produs si extinderea unor familii de produs existente;
  • modificarea / adaptarea produselor de serie la cererea clientilor (interni sau externi);
  • proiectarea de produse electro-mecanice noi.

Produsele vizate de acest post sunt ansamblurile de cabluri bazate pe conectori de date, putere, fibra optica sau combinatiile acestora.

In cadrul activitatii se elaboreaza concepte, se analizeaza in detaliu elementele constructive si se clarifica toate aspectele legate de produs cu clientul si se clarifica toate aspectele legate de produc si functionarea acestuia impreuna cu clientul si cu celalalte departamente implicate.

Se realizeaza designul 3D al produsului (toate ansamblele implicate si dupa caz si unele componente sau subansamble inexistente in baza de date a companiei), se detaliaza prin desene 2D complete (conform normelor de desen tehnic international si specifice HARTING) si se distribuie electronic utilizand programe PLM specifice.

Acolo unde se impune se cer si se coordoneaza investigatii speciale, teste de laborator, determinari, prototipari, etc, pentru asigurarea celor mai inalte standarde de calitate a produsului.

Calificare/ cerinte:

  • Minim 3 ani de experienta in pozitii similare.
  • Licenta in Tehnica Constructiilor de Masini sau Electromecanica, cu accent pe Cercetare / Proiectare.
  • Stapanirea programelor CAD 3D/2D (NX constituie avantaj), a celor de tip PLM, precum si a pachetului MS Office.
  • Atentie sporita la detalii, respectarea termenelor clientilor, flexibilitate si adaptabilitate la nou.
  • Cunostinte electrotehnice bune.
  • Capacitate de dezvoltare intr-o companie straina.
  • Fluenta in limba engleza (scris/ vorbit).
  • Limba germana constituie avantaj.

Oferta:

Pachet salarial atractiv

Tichete de masa

Prima de Craciun si de Paste

Servicii medicale gratuite

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la HARTING ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la HARTING ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are HARTING ROMANIA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?