Inspector teste chimice

Candidatul ideal

Daca esti o persoana careia ii place sa isi desfasoare activitatea experimentand intr-un laborator chimic si sa descoperi tranformarile materialelor si reactiile lor, alatura-te echipei Tenneco!

Ce valoare adaugata poti aduce echipei?
Absolvent de studii medii tehnice/Studii superioare chimice, mediu;
Laborant chimist;
De preferat experienta in activitati de laborator – 1 an;
Folosire pachet programe Ms Office;
Utilizare SAP;
Cunostinte de limba engleza.

Descrierea jobului

Care va fi rolul tau in cadrul echipei Tenneco?

  • Executi inspectia vizuala a materiilor prime receptionate;
  • Prelevezi mostrele de materii prime receptionate urmand instructiunile si planurile de control, asigurand cantitatea necesara pentru efectuarea tuturor testelor interne si externe prevazute;
  • Efectuezi testele fizico-chimice de laborator si intocmesti rapoartele de analiza;
  • Decizi starea de calitate a produselor receptionate pe baza rezultatelor analizelor si comunici decizia catre coordonatorul locului de munca;
  • Efectuezi re-analizarea materiilor prime expirate si decizi starea de calitate a acestora conform procedurilor si instructiunilor;
  • Analizezi produsele neconforme primite de la furnizori si inregistrezi in baza de date a neconformitatilor rezultatele obtinute;
  • Participi la activitati de sortare a produselor receptionate prin efectuarea de teste specifice;
  • Se asigura ca documentatia folosita in activitate este la ultima revizie, si indepartezi versiunile gasite ca perimate;
  • Se asigura ca aparatura si echipamentul folosit in activitatile specifice sunt in buna stare de functionare si sunt conforme din punct de vedere metrologic (acolo unde este cazul) – conform instructiunilor TPM;
  • Verifici prin inspectii zilnice dulapuri de produse chimice si curata orice eventuala scugere;
  • Asiguri ordinea, curatenia in laborator conform instructiunilor 5S.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Tenneco (former Federal-Mogul) pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Tenneco (former Federal-Mogul) pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Tenneco (former Federal-Mogul) locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?