IT Security Operations Expert(Bucuresti/Cluj-Napoca)

Expert în operațiuni de securitate IT (fond cu administrarea rețelelor și a sistemului).

  • Nivel superior (acceptabil și nivel mediu)
  • Locația biroului: București/Cluj-Napoca (poate include deplasări până la 25%)

Responsabilitati principale :

  • Implementarea și îmbunătățirea continuă a politicilor de filtrare aplicate prin sistemele de securitate a informațiilor gestionate de echipa de operațiuni de securitate IT. Implică a fi la curent cu amenințările și vectorii de atac. Necesită răspuns rapid pentru a preveni/descuraja atacurile, menținând disponibilitatea sistemelor de afaceri.
  • Gestionați sistemele de securitate din domeniu fie direct (nivel de aplicație), fie prin alte echipe de administrare a sistemului (ex. hardware / virtualizare / OS / nivel de platformă.
  • Implicarea în procesul de management al schimbărilor pentru a adapta modificările politicilor de filtrare pentru instrumentele de securitate IT din portofoliul gestionat de echipă.
  • Implicarea în procesele de management al incidentelor (inclusiv incidente de securitate cibernetică) oferind analize detaliate la nivel de sistem gestionat și recomandări pentru următorii pași

Cerințe și așteptări :

  • Absolvența unei universități într-un domeniu tehnic: informatică, control automatizat, electronică, telecomunicații, cibernetică sau conexe.
  • Certificarile internationale in sisteme informatice si/sau securitate reprezinta un plus (CISSP, CISM, Security+ etc.).
  • Minim 5 ani experiență de lucru în securitatea sistemelor informatice sau tehnologia informației.
  • Experienta anterioara in domeniul bancar sau in alte servicii financiare constituie un avantaj.
  • Experiență în limba engleză.
  • Integritate, responsabilitate si profesionalism.
  • Dornic să învețe, ținând la curent cu tendințele în domeniul securității IS.
  • Abilități interdisciplinare de comunicare și colaborare.
  • Flexibilitate și agilitate pentru a asigura un răspuns rapid la prioritățile în schimbare.
  • Autoorganizare.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Banca Transilvania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Banca Transilvania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Banca Transilvania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?