Java Data Driven Developer, Engineering Center, Cluj / Bucharest

Descrierea Companiei

La Bosch, modelăm viitorul inventând tehnologii și servicii de înaltă calitate care stârnesc entuziasm și îmbogățesc viața oamenilor. Indiferent dacă este vorba de Conducere automată, Mobilitate electrică și conectată, IoT sau Conectivitate, ideile noastre fac conducerea mai sigură și mai confortabilă decât oricând. Acest lucru este posibil doar cu ajutorul colegilor noștri de la Bosch Engineering Center - cu birouri în Cluj și București - specializati în software, hardware & mecanică și inginerie de fiabilitate. Lucrăm strâns împreună cu alte echipe internaționale de dezvoltare a mobilității și cu Uzina locală Bosch Cluj pentru a oferi produse unice și soluții AIoT clienților noștri din întreaga lume.

Deci, sunteți gata să modelați viitorul mobilității împreună cu noi? Hai să vă spunem mai multe. Promisiunea noastră față de asociații noștri este solidă: creștem împreună, ne bucurăm de munca noastră și ne inspirăm reciproc. Alăturați-vă și simțiți diferența.

Descrierea postului

În prezent, căutăm un dezvoltator Java Data Driven care să lucreze în cadrul echipei noastre.

Veți face parte din echipa care dezvoltă soluții tehnologice pentru Big Data Management în asistența șoferului și conducerea autonomă (extragerea datelor din senzori), crearea de instrumente interne , funcționalități cloud pentru managementul flotei auto și îmbunătățirea algoritmilor de pe senzori .

Veți acoperi subiecte de inginerie a datelor pentru conducere automată , validare conectată pentru conducere automată și scene video sintetice.

În rolul tău vei:

  • Colaborați cu experți care dezvoltă soluții cloud pentru dezvoltarea bazată pe date: conducte pentru a extrage date și metadate în paralel, indexare și căutare bazate pe extracțiile efectuate, creați servicii de monitorizare și statistici bazate pe date și metadate extrase;
  • Dezvoltarea serviciilor pentru explorarea datelor de teren în contextul conectivitatii;
  • Dezvoltați comunicarea între servicii și/sau conducte. Pentru aceasta folosim Apache Kafka ca coada de mesaje;
  • Colaborați strâns cu arhitecții pentru a vă potrivi implementarea în cadrul infrastructurii cloud. (adică Arhitectura de microservicii, API-uri RESTful, Azure;
  • Lucrează îndeaproape cu DevOps pentru promovarea soluțiilor de automatizare a testelor bazate pe cloud și a strategiei de implementare pentru a optimiza serviciile;

Stack de tehnologie:

Printre tehnologiile pe care le folosim se numără: Java (cel puțin 11), Maven, Spring framework, Spark, părți din suita Hadoop, Azure Databricks, SQL și noSQL DB (ex. MongoDB), Docker, Kubernetes, ORM (JPA/Hibernate), Kafka.

Calificări

  • Ai o diplomă universitară în Informatică, Automatizare, Electronică și Telecomunicații, Informatică sau similară;
  • Aveți cunoștințe bune experiență anterioară cu unele tehnologii pe care le folosim (Java (cel puțin 11), Maven, Spring framework, Spark, părți din suita Hadoop, Azure Databricks, SQL și noSQL DB (de exemplu, MongoDB), Docker, Kubernetes, ORM( JPA/Hibernate), Kafka);
  • Aveți experiență anterioară cu două sau mai multe dintre următoarele: Instrumente/tehnologii: IntelliJ, Weblogic, Ant, SVN, GIT, Junit, Selenium, JSON, XML, Jenkins;

De asemenea, am aprecia:

  • Dacă sunteți dispus să călătoriți;
  • Dacă aveți experiență în cercetare științifică;
  • Dacă aveți ceva experiență cu C++ (pentru crearea de pachete Java);
  • Dacă sunteți dispus să vă adaptați la alte limbaje de programare (de exemplu, Python);

Ai fi o potrivire perfectă cu echipa noastră dacă:

  • Dacă aveți experiență relevantă în lucrul în echipe de software agile de înaltă performanță cu mentalitate DevOps;
  • Sunteți dornic să lucrați cu cele mai noi tehnologii auto, să înțelegeți sisteme complexe și să modelați comportamentul mașinilor viitoare;
  • Sunteți proactiv și vă adaptați cu ușurință la noul mediu de dezvoltare, dar nu vă faceți griji, vom fi acolo la fiecare pas, sprijinindu-ne reciproc;
  • Ești un jucător de echipă;
  • Nu vă este frică să gândiți în afara cutiei și să încercați să găsiți abordări creative la provocările tale;

Limbile pe care ar trebui să le cunoașteți:

  • Limba engleză – un nivel bun este obligatoriu
  • Germana – nu este obligatoriu, dar este un avantaj

Informații suplimentare

Lucrul hibrid este noul mod de lucru! Oferim spații de birou super drăguțe și confortabile, totuși puteți lucra și de acasă dacă aveți chef (70% lucru la distanță)

Beneficiile noastre #LikeABosch:

  • 25 de zile de concediu anual
  • Abonament medical
  • Asigurare de accident
  • Un buget lunar care poate fi utilizat pentru mai multe servicii diferite pe o platformă de beneficii online
  • Bonus anual
  • Bonus de relocare
  • Reduceri la prânz
  • Activități sportive și inițiative de bunăstare
  • Antrenamente tehnice și soft
  • Acces la platforme de e-learning
  • Programe locale și globale de dezvoltare a carierei
  • Abonament Bookster

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Bosch Romania pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Bosch Romania pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Bosch Romania locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?